„Je to pro nás novinka. Znamená práci navíc, ale je to v souladu s naší snahou o prevenci kriminality. Navíc městu to pomůže,“ upřesňuje ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Jak dodává, strážníky oslovila havlíčkobrodská Probační a mediační služba. Ta jim nabídla možnost odsouzené zaměstnávat.

Trpké zkušenosti

„Veřejně prospěšné práce, jako je úklid a údržba veřejných prostranství, město potřebuje, ale sehnat pracovní síly není jednoduché,“ vysvětluje starosta Tomáš Škaryd.

Zaměstnat odsouzené odpykávající si trest na svobodě zkoušeli už dřív starostové některých obcí na Havlíčkobrodsku, ale na svoji snahu občas doplatili. „Někteří odsouzení se chovali hrubě. Pracovat se jim nechtělo, rozbíjeli schválně nářadí. Umývárnu, kterou jsme pro ně nechali vybudovat, zničili za pár dní,“ vzpomíná s hořkostí bývalý starosta Šlapanova na Havlíčkobrodsku Jaroslav Pospíchal.

Něco takového se podle ředitele Novotného v Chotěboři neděje.

„Zatím máme jen dobré zkušenosti, i když je pravda, že uniforma strážníka budí respekt,“ dodává starosta Škaryd.

Starosta dodává, že se město nebrání odsouzené zaměstnávat i v budoucnu. Alternativní tresty v podobě určitého počtu hodin veřejně prospěšných prací nařizuje soud s přihlédnutím k mnoha důležitým okolnostem. Tím může být například dosud čistý trestní rejstřík provinilce a jeho dosavadní bezúhonnost. Cílem je dát šanci k nápravě místo pobytu za mřížemi.

Alternativní tresty spočívají obvykle v pracích pro obce či neziskové organizace. Soudy mohou alternativní tresty udělovat pouze za drobnou trestnou činnost, jako je třeba výtržnictví.