Kromě několika desítek lidí, kteří z povzdálí sledovali akci Den s Deníkem, dali o sobě vědět i příznivci neonacistického hnutí Národní odpor Havlíčkobrodska (NOHB).

V plné parádě se někteří z nich přišli ukázat. Vybaveni kamerou si dokonce natáčeli celý průběh akce.

A policie?

Kromě třech strážníků městské policie, které do akce povolala starostka města, nebyl na akci vidět nikdo ze státní policie. Její hlavní představitel, ředitel Okresního ředitelství v Havlíčkově Brodě Jaroslav Hrdina dokonce odmítl pozvání Deníku na besedu se zástupci města na toto téma. Nebyl ale sám. Omluvil se i ředitel Základní školy Lánecká.

„Celý den jsem byl pracovně vytížen. Měl jsem naplánovaná jednání, která nešla zrušit,“ zdůvodnil Vlastimil Špatenka, který měl diskutovat o tom, zda neonacismus neprorůstá i na základní školy, kde se snaží extrémisté lovit nové adepty. Sám ředitel přiznal, že se ve škole s dětmi, kteří sympatizují s členy NO, setkal.

Jiná škola zase řešila problém s žáky, kteří pomalovali dům hlavnímu ideologovi Národního odporu nacistickými symboly.

„Na náměstí není o čem diskutovat. Pokud bude mít město zájem o jednání, tak jsem ochotný přijet to s nimi probrat v klidu,“ odůvodnil včera své rozhodnutí poněkud podrážděně policejní ředitel Jaroslav Hrdina.

Není se čemu divit. Policie od začátku problém s neonacisty ve městě podceňovala. Teprve poté, co o dění ve městě začal informovat náš Deník, začala policie jednat. Přesto je zatím nad jejich síly prokázat, že výtržnosti, které mají na svědomí známé tváře z řad příznivců NO, mají ideologický podtext.

Pomoci by jim v tom měl nový manuál – Symboly používané extrémisty na území ČR v současnosti od politologa Miroslava Mareše. Formát brožury je A6 a vejde se do každé policejní kapsy.

V úterý ho mohli policisté použít v praxi a zjistili by tak, že většina tamních členů NO měla na sobě oděvy se symbolikou používanou neonacisty.

„Nikdo tam přeci nehajloval a nevyřvával, nebo ano?“ ptal se ředitel Hrdina. Zdá se, že o průběhu akce není příliš informován a policie tak ani nevyužila možnosti monitoringu příznivců NO na veřejné akci. "Bylo by velmi špatné, kdyby byli policisté vidět,“ poznamenal v zápětí ředitel.

Podle manuálu, který má Deník k dispozici měli někteří členové NO na sobě věci s označení Thor Stainar a další symboly. Podle tohoto oblečení je možné neonacistu rozpoznat.

Další používané symboly neonacistů si můžete prohlédnout v našem dalším článku "Symboly neonacistů".

Co je značka Thor Steinar

Oděvní značka Thor Steinar se stala oblíbenou značkou v neonacistické scéně, přičemž přinejmenším její část jí může používat jako identifikační symbol a v tomto smyslu i jako zástupný symbol za tradiční nacistické a neonacistické symboly. Je často nabízena i v obchodech blízkých krajní pravici. Názvem i symbolikou Thor Steinar odkazuje k nordické mytologii, která je důležitým ideovým zdrojem nacismu a neonacismu. Ovšem rozhodně ne každý stoupenec nordické mytologie je apriori neonacistou. Nošení či prodej oblečení se starým či novým symbolem Thor Steinar není apriorně vázáno na neonacismus či jiný směr extremismu.
Zdroj: Manuál pro Policii ČR – Symboly používané extremisty na území ČR v současnosti.