Vznik zařízení je limitovaný nedostatkem peněz i dobrovolníků

Podle odborníků hospic v kraji chybí, a mnohdy nedokonale jej tak suplují léčebny pro dlouhodobě nemocné, sociální ústavy i nemocnice. Vznik hospiců je ale limitován nedostatkem peněz i dobrovolníků. Podle kvalifikovaných odhadů by bylo zapotřebí asi pět hospicových lůžek na 100 tisíc obyvatel, přičemž jejich dojezdová vzdálenost by měla být do 50 kilometrů od bydliště klienta. Kraji Vysočina s roztříštěnou sídelní strukturou takový model ale nevyhovuje.

„Upřednostňujeme terénní nebo ambulantní hospicovou péči, která lidem umožní strávit poslední období jejich života v domácím prostředí,“ řekl vedoucí oddělení sociálních služeb kraje Vysočina Jiří Bína. Lůžkové zařízení by podle koncepce kraje mělo být spíše rodinného typu o pěti lůžkách přičleněné k některému sociálnímu či zdravotnickému zařízení. Provozovat by je měly místní neziskové organizace.

„My ty hospicové služby jaksi suplujeme, a poněkud nedostatečně. Hospic je přece jen zařízení jinak vybavené, financované. Pacientům by mohl hodně pomoci v odchodu na onen svět,“ je přesvědčen primář Nemocnice následné péče v Humpolci Josef Rada. „Privátní zařízení má kapacitu 104 lůžek, měsíčně by dva až tři lidé hospicovou péči potřebovali,“ odhadl. Podle něj by mělo v kraji existovat jedno dobře vybavené centrum, které by bylo schopné poskytnout i kvalitní léčbu bolesti.

V hospici, na rozdíl od domova důchodců, je dostatek lidí, kteří mají čas se umírajícím lidem věnovat, míní ředitel domova důchodců v Onšově na Pelhřimovsku Václav Jaroš. V jejich zařízení má noční službu jedna sestra pro 40 lidí. „Stane se, že třeba dva obyvatelé domova umírají. Ona dělá, co může, ale není to tak, že by u toho umírajícího mohla být 24 hodin,“ uvedl. Sociální služby jsou podle něj o penězích. „Čím je stát bohatší, tím víc si může dovolit lepší sociální služby, nemá-li na to, neměl by se do toho pouštět,“ míní Jaroš.

Hospic zvažovali i v Jihlavě

Zřízení hospice zvažovali také v jihlavské nemocnici, nakonec kvůli ekonomické náročnosti od myšlenky ustoupili. Vznik hospice v kraji je ale podle ředitele Martina Šumy žádoucí.

Jediný hospicový pokoj je financován v rámci rozpočtu novoměstské nemocnice, již zřizuje kraj. Loni se v něm postarali o deset umírajících lidí. Služba je pro klienta bezplatná, příbuzný si za hotelové služby za den zaplatí 150 korun.

O vznik pokoje se zasloužilo občanské sdružení Hospicové hnutí Vysočina, jež vzniklo před sedmi roky. Kromě jiného provozuje poradnu Alej, kde poskytuje pomoc vážně nemocným lidem a pozůstalým. Nabízí ji také rodinám, jež se rozhodnou pečovat o svého umírajícího blízkého doma.