Schvalování spolupráce v projektu smí pouze zastupitelstvo. V Třebíči to učinila rada města

Spolupráci na společném díle, které žádalo více než šedesát milionů korun, podepsaly dva subjekty: město Třebíč a městys Budišov. Třebíč však tento kontrakt neměla schválený zastupitelstvem. „Uzavírání a následně i ukončení nebo vystoupení z partnerství s jinou obcí je ve vyhrazené působnosti zastupitelstva,“ vysvětlil Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Celá věc se do jednání třebíčského zastupitelstva ale nedostala a vše se odehrálo pouze v kompetencích rady města. „V květnu roku 2005 o partnerství města v Obecně prospěšné společnosti Bono Publico rozhodla rada města,“ potvrdil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Ani podmínky odstoupení nebyly dodrženy

Projekt Bono Publico byl kvůli podezření z korupce zastaven. Protože policii se nepodařilo prokázat manipulaci s dotacemi a falšování neodhalily ani audity ministerstva, získání přidělených peněz tak nyní nic nebrání.

Zatímco Budišov chce v projektu pokračovat, Třebíč se rozhodla odstoupit. „Je více než pravděpodobné, že termín ukončení projektu, který je datován do září 2008, by nebylo reálné stihnout,“ odůvodnil rozhodnutí místostarosta Jan Karas.

Samotné odstoupení od projektu musí zase a opět schválit zastupitelstvo. Na jeho posledním zasedání, které se konalo 15. října, se v programu jednání pod bodem různé mělo projednávat setrvání nebo odstoupení od projektu. I přesto, že materiál byl pro zastupitele vypracován a připraven s doporučením od projektu odstoupit, na tento bod jednání nedošlo.

O celé věci tak rozhodla zase a pouze rada města. „O výstupu z projektu stačí, aby rozhodla rada,“ řekl místostarosta Jan Karas. Opačný názor má Vladimír Řepka z ministerstva vnitra, podle kterého také o výstupu musí rozhodnout zastupitelstvo: „Ve chvíli, kdy o vystoupení jedná rada místo zastupitelstva, hrozí, že tento úkon není platný.“