Záměna přitom byla odhalena již minulý týden ve čtvrtek při smutečním obřadu v třešťském kostele. Služby města Jihlavy (SMJ), jejichž pohřební ústav nese za záměnu odpovědnost, navíc neinformovaly zřizovatele, a tím je jihlavský magistrát. To podporuje spekulace, že pohřební služba chtěla celý případ před druhou rodinou i veřejností ututlat.

„Je to nějaké divné. O tom, co se stalo, nám mohli říct prakticky okamžitě. Nevím, proč jsme se to museli dozvědět až toto úterý a navíc od novinářů,“ řekl včera Deníku Jaroslav Máca z Hodic, který byl přesvědčen, že se se svou ženou rozloučil již minulou středu.

Jeho manželka byla navíc zpopelněna toto pondělí, aniž by se to dozvěděl. Shodou okolností to bylo v den, kdy se o celou kauzu začala zajímat média.

„Kdyby nám to řekli dřív, tak jsme mohli uspořádat nový obřad se správným tělem. Nechápu, proč ji spálili bez našeho vědomí,“ myslí si Máca.

Postup SMJ bude chtít vysvětlit i první náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík.

„Kdybychom se o záměně dozvěděli ještě ve čtvrtek nebo v pátek, tak by se nestalo to, že druhá rodina se o záměně dozvěděla od novinářů a po několika dnech,“ řekl Deníku Vovsík.

Mluvčí SMJ Martin Málek odmítá jakékoli spekulace, že chtěli případ ututlat. Podle něj by to ani nebylo možné, protože o záměně okamžitě vědělo několik desítek lidí, kteří byli na pohřbu.

„V tu chvíli byl pro nás prioritní osud rodiny z Třeště, která při obřadu zjistila, že v rakvi leží cizí osoba. Byl to pro ně opravdový šok, a proto jsme vyvinuli okamžitou snahu alespoň částečně věc napravit,“ podotkl Málek, který ale přiznává, že se o záměně měla rodina z Hodic dozvědět dřív.

Případ již začala šetřit z vlastní iniciativy i jihlavská policie.

„Žádný podnět jsme nedostali. Pokud se dozvíme, že by mohl být spáchán trestný čin nebo přestupek, musíme začít věc šetřit,“ řekla policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. Vyšetřování by mělo skončit během měsíce.

Záměnu si cení na 120 tisíc korun

Pozůstalí po pětaosmdesátileté Marii Č. z Třeště minulou středu odkryli při smutečním obřadu víko rakve, aby se naposledy rozloučili se svou příbuznou.

Krátce nato zažili šok. Místo jejich babičky leželo v rakvi cizí tělo. Místo pravého těla jim pak ale pohřební služba přivezla urnu s popelem.

Postižená rodina chce od pohřební služby, která to zavinila, finanční kompenzaci. Podle našich informací jde o částku 120 tisíc korun. „Ano, je to požadavek rodiny,“ potvrdil včera Deníku jeden z úředníků magistrátu, který si nepřál být jmenován, protože není přímo pověřen o finančních záležitostech v této kauze mluvit.

Jednatel Služeb města Jihlavy Jindřich Klega, které pohřební ústav provozují, má za úkol do příštího úterý dohodnout výši finanční kompenzace. První jednání již skončilo fiaskem. SMJ totiž rodině nabídly mnohem menší částku.

„Je pravda, že naše nabídka se s tou jejich lišila,“ podotkl mluvčí SMJ Martin Málek.

Naopak Jaroslav Máca z Hodic, který patří k druhé poškozené rodině, včera Deníku řekl, že žádné peníze nechce. „Já žádné odškodnění nechci. Jsem rád, že se o případu dozvěděla veřejnost. Nabídli mi opakování obřadu, a s tím souhlasím, protože chci mít pocit, že jsem pochoval svou ženu, a ne nějakou cizí ženu,“ svěřil se Máca.

Tomu se ve středu za způsobené trauma omluvil osobně primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.