Kdyby si ji ovšem nevyhlédl sexuální deviant Miroslav Mátl. „Dívku natlačil do auta a odvezl k Větrnému Jeníkovu. Zde ji znásilnil,“ popisuje předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova.

U Mátla se ale nejednalo o první případ. O znásilnění se pokusil i v listopadu roku 2006. Dívka, na kterou se poprvé zaměřil, ale měla štěstí a utekla ze spárů nebezpečného zvrhlíka tím, že použila obranný sprej.

Vloni 10. ledna stanul Mátl před jihlavským soudem a vyslechl rozsudek jménem republiky. „Jedná se o zvlášť nebezpečného recidivistu. Dostal 10 let a 8 měsíců. Co si pamatuji, tak za znásilnění je to nejvyšší trest, který jsme dali,“ pokračuje předseda soudu.

Jihlavsko má i svého rekordmana, co se vykradených chat týče. Je jím pětapadesátiletý Jiří Schenk. „Ten byl poprvé odsouzen za 30 vyloupených rekreačních objektů. Poté byl propuštěn z vězení,“ přibližuje nejvyšší muž soudu. Nyní je Schenk na další dva roky za mřížemi. Připsal si totiž na své konto dalších 28 chalup.

Žádným nováčkem mezi kriminálníky není ani Milan Trávník, který si odpykává pětiletý trest odnětí svobody. Navíc po devět let nesmí usednout za volant.

„Odsoudili jsme ho za prodej pervitinu, krádeže, řízení pod vlivem drog, ale také za dopravní nehodu s těžkou újmou na zdraví, kterou zavinil,“ vysvětluje předseda.

V jihlavských supermarketech je také dobře známé duo Lenka Ježková a Lucie Kalyová, které si nakradly zboží za nemalé peníze. „Každá má na kontě kolem třicítky krádeží.

Jednalo se například o parfémy za šest set korun,“ přibližuje soudce. „Zloději se vždy snaží, aby hodnota odcizeného zboží nepřekročila pět tisíc a nejednalo se o trestný čin, ale pouze o přestupek. Neuvědomují si ale, že pokud je mezi krádežemi blízká časová souvislost, tak se výše škod načítá a po překročení 5 tisíc lze již odsoudit za trestný čin,“ zakončil případ Sova.

Jedna z žen je za mřížemi na jeden a půl roku, druhá dostala rok a osm měsíců plus odbornou léčbu.

V krajském městě je také problémem sprejerství. „Cestuji hodně po republice a mohu potvrdit, že se u nás jedná o velký problém. Za rok řešíme kolem 15 případů. Pachatelům hrozí veřejně prospěšné práce, náhrada škod, ale také trest odnětí svobody,“ připomíná první muž okresní justice.

Kriminálních deliktů na Jihlavsku přibývá, říká doktor Sova. "Dříve jsme měli jednu až dvě loupeže do roka. Dnes to jsou desítky. Je to nejzávažnější problém okresu,“ uzavřel předseda.

V jihlavském justičním areálu se loni řešilo o 80 případů více než v roce 2006.

INFOGRAFIKY

(kliknutím zvětšíte)