„Ohlášenou akci jsme vzali na vědomí. Máme sice informace, že jde o pochod neonacistů, ale zakázat ho můžeme v případě porušení zákona na ústředním hřbitově, kde má celá akce vyvrcholit,“ řekl Deníku mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Hroch a Lang plánují, že se v sobotu na autobusovém nádraží v jednu hodinu odpoledne sejde až 150 aktivistů NO. Přijet by měli jejich soukmenovci z Brna, Prahy, Karlových Varů a Českých Budějovic. Při posledním podobném srazu před dvěma lety se jich sešlo kolem padesáti. Jestli využijí příležitosti i anarchisté a budou pochod neonacistů doprovázet, zatím není jasné.

„Na stejné datum není ohlášená žádná jiná akce,“ podotkl mluvčí Tulis.

Extremisté půjdou z autobusového nádraží ulicemi Jiráskova, Dvořákova a Žizkova na ústřední hřbitov k památníku obětem světové války, kde přednesou svůj projev a na hroby, kde jsou pochováni němečtí vojáci položí věnce. Neonacité ohlásili, že budou mít i své pořadatele. Ti budou označeni bílou stužkou. Akce je nahlášena do pěti hodin odpoledne.

„Všem jsem zrušil dovolené i náhradní volno. V ulicích bude maximální počet strážníků,“ informoval ředitel městské policie Jan Frenc.

Celou akci neonacistů bude monitorovat republiková policie. Její vedení mělo včera odpoledne na toto téma důležitou poradu. Přestože bezpečnostní složky nepředpokládají větší problémy, do služby budou nasazeni policisté z pořádkové policie, dopravky a kriminální služby. Nebude chybět ani znalec na extremismus, který by měl vyhodnotit neonacistický projev a v případě porušení zákona akci okamžitě ukončit.

„V místě pochodu musejí řidiči počítat s dopravním omezením. Pokud bude potřeba, budou nasazeni i těžkooděnci,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Jana Šípková.


Sejdou se kvůli Anežce Hrůzové a Skružnému

Pravicoví extremisté z Národního odporu neohlásili svůj pochod Jihlavou na sobotu náhodou. Na tento víkend totiž připadají hned dvě výročí, která se v kalendáři neonacisty objevují jako významné datum.

Před 109 lety byla 29. března zavražděna Anežka Hrůzová z Polné u Jihlavy (vlevo na dobovém snímku). Sobotní pochod Jihlavou tak spadá přesně na toto datum. Z údajné rituální vraždy Hrůzové byl tehdy obviněn a odsouzen k trestu smrti žid Leopold Hilsner.

Trest mu byl později změněn na doživotí a nakonec byl propuštěn na svobodu. Neonacisté tuto kauzu využívají k šíření antisemitistických myšlenek. U hrobu Hrůzové se naposledy sešli koncem loňského roku. Zda se i tento víkend v Polné objeví, není zatím jasné.

„Zatím nemáme žádné informace, že se do našeho města neonacisté chystají,“ řekl Deníku starosta Polné Jindřich Skočdopole.

V neděli 30. března si neonacisté připomínají úmrtí Romana Skružného, který byl v roce 2002 obžalován kvůli audionahrávce „Pravda o Lži“. Z odborných vyjádření znalců vyplynulo, že jde o nejotevřenější formu propagace nacismu, neonacismu, kolaborace s nacistickým Německem a hlásá rasovou, národnostní, náboženskou a částečně i třídní zášť. Kvůli smrti Skružného v roce 2004 byl celý proces zastaven.