VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brodský fotbalový klub může po neděli přijít o status SpSM

Havlíčkův Brod – Fotbalový klub v Havlíčkově Brodě má velké problémy obhájit statut Sportovního střediska mládeže (SpSM), který v roce 1999 získal.

20.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Přesto, že v minulém roce vedení fotbalového svazu výrazně přitvrdilo v požadovaných kritériích pro udělení SpSM, se Slovanu podařilo v sezoně 2011/2012 mezi mládežnickou elitou republiky udržet. Se statutem pro příští sezonu a tedy s nejvyšší žákovskou soutěží to však nyní nevypadá dobře. Na problémy jsme se zeptali předsedy klubu, Ondřeje Pavlase.

Je pravda, že klub nemá pro příští sezonu udělen statut SpSM?
Ano, ale odvolali jsme se a 23. května zasedá odvolací tribunál a 25. května Výkonný výbor FAČR a věříme, že se nakonec rozhodne o zařazení našeho klubu mezi SpSM.

Kolik klubů žádá o statut SpSM a kolik ho obdrží?
O SpSM se loni přihlásilo 99 klubů z celé České republiky, letos něco okolo osmdesáti. Statut SpSM nakonec dostane padesát klubů, v minulém roce ho pak obdrželo dalších deset, které dostaly výjimku. Vypadá to tak, že výjimka bude platit i letos, a tak celkový počet SpSM bude šedesát.

Co rozhoduje v řízení o udělení statutu?
Je pět oblastí kritérií, které musí klub splňovat, kritéria jsou bodovaná. Body se sčítají, prvních padesát, respektive šedesát klubů statut obdrží. Kritéria se dělí na personální (např. licence trenérů), legislativní, finanční (např. bezdlužnost, rozpočet), sportovní (počty žáků v SpSM) a infrastrukturu (např. kabiny, hřiště).

V čem Slovan ztrácí body?
Byly nám vytknuty tři věci, ve kterých nás naprostá většina klubů přeskočila. První je areál, máme málo kabin a navíc jsou malé. Nemáme druhé travnaté hřiště. Další dvě věci spolu souvisí, jednou z nich je malý rozpočet, kde podíl financí od FAČR (Fotbalová asociace České republiky – pozn. autora) oproti financím od města a sponzorů je výrazně vyšší než v jiných klubech, a druhou je to, že zde netrénují profesionální trenéři.

Úplně tomu nerozumím, sportovně si vedete velmi úspěšně, ve všech kategoriích jste v horních polovinách tabulek, hrajete vyrovnané zápasy s největšími profesionálními kluby, to nikoho nezajímá?
Ne, tabulky a body nikoho nezajímají, ale tak je to správně. Mládež se nemá honit za výsledky. Pak samozřejmě dochází k paradoxům. Za všechny stačí uvést srovnání s HFK Třebíč. Ve všech kategoriích je přehráváme (porážíme) rozdílem dvou tříd, jenže oni mají dotaci od města okolo tří milionů (FC Slovan jeden milion – pozn. autora) a mohou z ní zaplatit nejenom profesionální trenéry u mládeže. Tím nás v těchto dvou bodech doslova válcují, a tedy obhajují statut SpSM. My z žákovské ligy padáme.

Opravdu znamená neobdržení statutu SpSM pád z nejvyšší žákovské soutěže?
Nejvyšší žákovskou soutěž hrají týmy se statutem SpSM. Protože jich je méně, než je týmů v soutěžích, jsou soutěže doplněny i o týmy bez statutu. Na Moravě, kde hrajeme, se budou soutěže doplňovat o čtyři týmy. Opět ovšem podle pořadí v licenčním řízení. Doufáme, že když neobhájíme statut SpSM, že zůstaneme alespoň v soutěžích.

Pokud vím, tak na SpSM dostáváte od FAČR dotace, jak byste pak odehráli soutěže bez těchto peněz?
Ano, na SpSM dostáváme přibližně tři sta tisíc ročně. Momentálně nemám vůbec představu, jak bychom soutěže (autobusy, rozhodčí) financovali. Ale jiná alternativa pro nás není možná.

A je jiná alternativa?
Pokud nás FAČR nenechá v soutěžích, tak žáci spadnou do krajského přeboru. Nyní máme 4 týmy žáků srovnané po ročnících. V kraji mohou hrát jen dva. Nevím, jak by na to všechno zareagovali trenéři, lidi, co zde léta pracují a během těch let se podíleli na postupech až do žákovské ligy, podíleli se na vybudování klubu do této podoby. Demotivace těchto lidí by byla obrovská.

Nešlo s tím dělat něco dříve? Uzavřít trenérské smlouvy s profesionálními trenéry?
Nešlo. Trenéři ze stejně velkých či menších měst nad námi z jedné strany kroutili hlavami, z druhé strany nás plácali po ramenou, že trénujeme zadarmo, že vůbec fotbal s tak malým rozpočtem děláme. Necelá třetina trenérů bere v klubu 1-2.000 Kč měsíčně, zbytek pracuje zadarmo. Trenéři s profesionálními licencemi berou více jak deset tisíc měsíčně, přičemž potřebujeme čtyři.

Neměli jste na rok 2012 žádat větší dotaci od města? K rozdělení bylo přece o jeden milion více.
Žádali jsme. I na tyto věci jsme poukazovali, bohužel jsme neuspěli. Za dva roky nám město přidalo celkem tři sta tisíc. Původní startovní částka (sedm set tisíc – pozn. autora) stačila a stačí, bohužel, jen na správu areálu a na energie.

Čím si to vysvětlujete?
Není zde žádný klíč k rozdělovaní dotace na sport a kulturu. Pak je to o rozhodnutí pár lidí, rozptyl v dotacích je následně hodně velký.

Kolik v současnosti vychovává klub mládežníků? Nemyslím počet registrovaných, ale počet skutečně aktivních?
Vychováváme 270 hráčů mladších osmnácti let.

Autor: Petr Veselka

20.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Stvořidla. Ilustrační foto.
1

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Švec: Na medaili jsem čekal jen tři čtvrtě roku

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ – Jen málokdo se může pochlubit, že přebíral olympijskou medaili v obklopení rodinných příslušníků a přátel. Bývalý havlíčkobrodský zápasník Marek Švec se toho však dočkal, bronzovou medaili získal dodatečně přesně po devíti letech od památného dne 14. srpna 2008. Její původní držitel ve váze do 96 kg Kazach Aset Mambetov totiž uvízl v dopingové síti při zpětném testování B vzorku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení