VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOZLůV HASIČSKÝ POČIN: V Dolním Městě vsadili na hasičské mládí

Dolní Město - Hasičskému potěru se Růžena Moravcová věnuje pátým rokem a oddíl mladých hasičů, který vede, navštěvuje patnáct dětí.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Jedním z pravidelných počinů oddílu mladých hasičů je i Dětský den, který spolupořádá s dospělými hasiči pro žáky dolnoměstské základní školy. Foto: Marie Žáčková

„Výchova budoucích hasičů a také nabídka další volnočasové aktivity dětem z Dolního Města. To byly důvody, které nás vedly k tomu, abychom oddíl mladých hasičů založili,“ vzpomíná Růžena Moravcová.

Dolnoměstští mladí hasiči, tedy žáčci a dnes už i dorostenci, se scházejí po celý školní rok každý pátek. Teoreticky, ale i prakticky pilují všechny potřebné znalosti a dovednosti, které se coby účastníci celoroční postupové soutěže Plamen musejí naučit. „Je to jen pár dní, co jsme s našimi nejmladšími dětmi byli na Vepříkovském dětském poháru v požárním útoku,“ pokračuje Moravcová. „Šlo o jejich vůbec první soutěžní vystoupení a měly velkou trému. Na výsledku to bylo znát,“ usmívá se. Pokud si někdo myslí, že se mladí hasiči věnují výhradně jen vážné hasičské tématice a přípravě na hasičské soutěže, mýlí se. Pravidelně se účastní i Lipnického srandamače, což je sice také klání v požárním sportu, ale už podle názvu je zřejmé, že v tomto případě jde hlavně o legraci.

Oddíl aktivně vstupuje i do života obce, mnohdy v roli pořadatele nebo spolupořadatele. V září začíná drakiádou, pokračuje výtvarnou dílnou a zimní mikulášskou nadílkou. „Před Vánocemi tradičně spíme ve zbrojnici, a to si tam i sami vaříme,“ pokračuje Moravcová a vypočítává další akce.

Neschází mezi nimi masopust, velikonoční výtvarná dílna, dětský maškarní ples, pohádkový les, Střelecký den a mnohé další. „Už teď se těšíme na 4. července, kdy si se všemi hasiči připomeneme 120. výročí založení hasičského sboru v Dolním Městě,“ podotýká Moravcová.

Oddíl mladých hasičů se těší podpoře obce, která na jeho činnost přispívá. Růžena Moravcová s dětmi pracuje zcela zadarmo, organizačně jí pomáhají i ostatní členové Sboru dobrovolných hasičů. „Do vedení oddílu se snažím zapojit i starší dceru Kristýnu, která má už teď na starosti naši oddílovou kroniku,“ říká Růžena Moravcová.

Kozlův počin
Růžena Moravcová z Dolního Města není ve své rodině jediná, která má k lidem sv. Floriána blízko. Do práce oddílu mladých hasičů, který vede, zapojila i své dvě dcery. A aby toho u Moravcových nebylo málo, hasičsky činný je i její manžel Jaroslav – v Dolním Městě je starostou Sboru dobrovolných hasičů.

Mladí hasiči pod vedením Růženy Moravcové spolupořádají celou řadu akcí pro ostatní děti z Dolního Města a okolí. V době, kdy oddíl vznikl, se mladým hasičům věnovali s Růženou Moravcovou ještě tři dospělí vedoucí. Dnes s dětmi pracuje úplně sama.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE:
www.denik.cz/hasici

Autor: Jaromír Kulhánek

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení