Za svého téměř stodvacetiletého působení vykonali nejen ve své obci, ale i v okolních mnoho záslužných činů a zachránili nejeden dům a majetek.

„Naposledy tady v Číhošti hořelo přesně před rokem, před poutí – dva stohy slámy. Vyjeli sem i profesionálové z Ledče a hasiči z Leštiny, my jsme tady asistovali ještě druhý den,“ vzpomíná velitel SDH Jiří Cihlář.

Nejmladšímu číhošťskému hasiči je osmnáct let, nejstaršímu členovi je přes sedmdesát. Hasit pomáhají dokonce i tři ženy.

Soutěže i kultura

Kromě akcí, v nichž jde do tuhého, se spolek účastní i nejrůznějších soutěží. „Máme dvě soutěžní družstva, se kterými jezdíme na hasičské soutěže. Jsme celkem úspěšní. Teď nás čeká akce v Libicích, na kterou vyrazí jedno družstvo,“ dodává starosta sboru František Vavříčka.

Hasiči ale dokazují, že se umí bavit nejen na akcích spojených s jejich tematikou, v Číhošti totiž patří mezi jedny z hlavních kulturních pořadatelů.

„Každoročně děláme v Číhošti maškaru, pořádáme pálení čarodějnic a dětské dny. Také zábavy s tombolou a podobně. Zúčastnili jsme se i otevírání Stezky pátera Toufara letos na jaře,“ vypráví Cihlář.

Stříkačka z 19. století

Číhošťský hasičský sbor se může pochlubit i jednou raritou, kterou jen tak někdo nemá. „Kromě stříkačky Máry z roku 1938 máme i stříkačku, která byla ještě tažena koňmi. Pochází z roku 1898 a našli jsme ji na místní faře. Vyzkoušeli jsme ji, ale je zatím v dost špatném stavu. Samozřejmě ji ale chceme co nejdříve dát do pořádku, pracujeme na její obnově. Za tři roky oslaví náš sbor stodvacáté výročí od svého vzniku. Chtěli bychom, aby se té slávy také zúčastnila,“ přeje si velitel Jiří Cihlář.