VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velitel hasičů a pivovarník bude mít pamětní desku

Havlíčkův Brod - Pamětní deska Františka Raupacha z lipnické žuly se připravuje k odhalení na budově ředitelství územního odboru Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina a sekretariátu okresního sdružení hasičů na Humpolecké ulici v Havlíčkově Brodě.

9.3.2011
SDÍLEJ:

Portrét ředitele Měšťanského pivovaru a starosty České zemské hasičské jednoty Františka Raupacha pochází z ateliéru německobrodského fotografa Antonína Hartmana. Obdobný snímek dnes zdobí stanici hasičů v Havlíčkově Brodě. Foto: Archiv

„Budou tak důstojně připomenuta obě letošní jubilea jedné z největších osobností regionu, 140. výročí narození a 70. výročí úmrtí,” informoval redakci Deníku iniciátor myšlenky František Grubauer z Věže, starosta okresního sdružení hasičů. František Raupach se narodil 29. listopadu 1871 v Německém Brodě a zemřel v témže městě 4. března 1941, pohřben je na starém hřbitově.

Zvolen do čela hasičů

Již ve svých 26 letech byl Raupach zvolen velitelem městských hasičů a zůstal jim až do své smrti. V letech 1912-1938 byl starostou německobrodské hasičské župy. V listopadu 1932 ho delegáti sjezdu ve slovenském městě Martin vybrali za starostu Svazu československého hasičstva. Stal se stařešinou Sdružení slovanského hasičstva a v roce 1935 starostou České zemské hasičské jednoty.

Působil ve světové organizaci hasičů CTIF, založené v roce 1900 v Paříži. Památná je fotografie Raupacha v čele delegace československých hasičů, které 14. května 1936 na Pražském hradě přijal prezident republiky Edward Beneš. Profesně Raupach byl pivovarníkem. V roce 1913 se stal předsedou správní rady Měšťanského pivovaru, funkci zastával 28 let, a v roce 1926 byl jmenován ředitelem pivovaru. Měl velkou zásluhu na tom, že brodský pivovar se stal moderním závodem a mohl úspěšně konkurovat okolním pivovarům.

Málo se už ví, že Raupach zanechal kus svého životního díla v hlavním městě Praze.

Když jsem v roce 2005 textově a fotograficky připravoval knihu Hasičský dům, zjistil jsem, že velký podíl na úspěšné dostavbě prvního pražského mrakodrapu, jak novou dominantu Královských Vinohrad charakterizoval dobový tisk, měl právě Raupach. Došlo k tomu, že stavební výbor nového ústředního sídla československých hasičů úkol nezvládl. Do čela krizového štábu byl z Německého Brodu povolán Raupach. Hasičský dům, jedna z architektonických perel Prahy, byl otevřen v roce 1929.

Kvádry z památných míst Čech a Moravy

„Raupachovi vděčíme za dnešní sídlo nejpočetnějšího občanského spolku země - Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, ale také sídlo Hasičské vzájemné pojišťovny a populárního Divadla u hasičů, dříve Divadla Spejbla a Hurvínka,” oceňuje první muž českých dobrovolných hasičů Karel Richter.

Raupach podpořil vlasteneckou myšlenku, aby po vzoru Národního divadla bylo do základů Hasičského domu v Praze zazděno padesát kvádrů z památných míst. Z Brodska byly vybrány kameny z Lipnice, Melechova a Havlíčkovy Borové. V krizovém roce 1932 zadluženému Hasičskému domu hrozil bankrot.

„Kdybyste dnes chtěli prosazovat konkurz, byla by naše práce za celých 50 let zničena a vedlo by to k rozkladu naší organizace. Přimlouvám se proto na zaplacení schváleného příspěvku. Zachráníme tím Hasičský dům i rozpad hasičů v Čechách,” agitoval Raupach na mimořádné valné hromadě.

Deska z Lipnice

Pamětní deska Františku Raupachovi bude vytesána v kamenickém učilišti v Lipnici nad Sázavou. Osobní patronát nad dílem převzal ředitel učiliště Boleslav Dlouhý, který mimochodem byl dvacet let starostou lipnického sboru dobrovolných hasičů.

Ivo Havlík

9.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení