VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Dobré u Přibyslavi slavili v sobotu devadesátku

Dobrá – Slavnostní průvod obcí, svěcení hasičské zbrojnice a na závěr ukázky nejmodernější hasičské techniky. Už celých 90 let od svého založení si v sobotu připomněl Sbor dobrovolných hasičů v Dobré u Přibyslavi.

17.8.2014
SDÍLEJ:

Slavnostní dopoledne v Dobré zpestřila divákům ukázka záchrany řidiče z havarovaného vozu za pomoci moderní techniky v podání SDH Přibyslav.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„Náš sbor má celkem 73 členů, z toho je 46 dospělých. Mezi dospělými je asi polovina žen. Celkem sedmnáct členů našeho sboru obdrží dnes různá ocenění za svou práci v řadách SDH, a to jak od našeho sboru, tak i od Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Jeden z členů sboru dostane dokonce i ocenění od krajského hasičského sdružení. Devět členů sboru obdrží medaile za zásluhy a za příkladnou práci pro sbor," informovali velitel sboru Jan Pejzl a starosta Stanislav Hospodka.

Jedním z hlavních bodů sobotního programu bylo svěcení nové hasičské zbrojnice. „Hasiči jsou nejen ochránci lidských životů a majetku, ale nositeli kultury v obcích," zdůraznil přibyslavský farář Zdeněk Kubeš. Přítomnost duchovního byla až symbolická, neboť o hasičárně v Dobré se dá říci, že je skoro vymodlená. Hasiči o ni usilovali několik let. Ta stará nevyhovovala prostorově ani hygienicky.

Příspěvek slíbilo město Přibyslav, ale peníze se hned v rozpočtu nenašly. Jednání o rekonstrukci se vedla skoro dva roky.

Hasiči z Dobré získali do vlastnictví nové vozidlo Jeep, ale neměli ho kde garážovat. Do staré hasičárny se nevešlo. Stejně tak nebyly ve staré hasičárně prostory pro uskladnění nových zásahových obleků. Navíc do řad hasičů přibyly skoro tři desítky dětí, které se neměly kde scházet. Prvních rekonstrukčních prací na budově zbrojnice se hasiči z Dobré dočkali v roce 2010.

Hasiči sami rozebrali střechu, došlo na přeložení elektrického vedení, objekt se začal pomalu bourat. Příspěvek na stavbu ve výši asi 800 tisíc korun dalo hasičům město Přibyslav.
Stavbu provedla firma z Nížkova, podíleli se na ní i sami hasiči.

„Samozřejmě jsme měli radost, že se se stavbou přece jen začalo, protože celá záležitost se vlekla roky," zavzpomínal velitel sboru, Jan Pejzl. Zajímavou a originální dominantou zbrojnice je požární zvon. „Nechali jsme ho vyrobit ve Žďasu ve Ždáru nad Sázavou podle našeho vlastního návrhu. Výdaje za výrobu zvonu zaplatil hasičský sbor," upřesnil velitel Pejzl.

Děti mají vlastního maskota

Součástí bohaté historie Sboru dobrovolných hasičů v Dobré je v posledních letech ale hlavně založení dětského hasičského družstva, které má i svého maskota i svůj vlastní prapor. SDH Dobrá tak získala vůbec poprvé ve své historii dětské hasičské družstvo, které má za sebou dokonce už úspěšnou účast v odborných soutěžích.

Jeden ze zakládajících členů družstva, Jakub Kasal, reprezentuje svoji obec v hasičském sportu velmi úspěšně, dokonce i na republikové úrovni. Letos získal třetí místo a bronzovou medaili z Mistrovství ČR hry Plamen a dorostu SH ČMS v požárním sportu v Brně.

„Založit v Dobré hasičský oddíl složený z dětí a mládeže byl v roce 2007 zpočátku jen takový nápad. Chtěli jsme dětem nabídnout možnost, jak trávit smysluplně volný čas. Ani ve snu nás nenapadlo, že mladí hasiči budou tak dobří a tak úspěšní a budou mít o hasičský sport takový zájem," pochválil mladé hasiče velitel Pejzl. Zakladateli a vedoucími dětského oddílu hasičů v Dobré jsou Michal Janů a Josef Ptáček. Malým hasičům se věnují ve svém volnu, bez nároků na jakoukoliv finanční odměnu. V současné době dětský hasičský oddíl tvoří jak dorostenci, tak i nové družstvo „mrňousků."

„S nápadem založit hasičské družstvo dětí a mládeže od šesti do patnácti let přišel starosta SDH Dobrá Stanislav Hospodka. V podstatě nám tlumočil přání doberských dětí, které se chtějí také stát dobrovolnými hasiči jako dospělí. Potěšilo nás to, protože není nic lepšího, než když mají děti zájem o nějaký kroužek, místo toho, aby se potulovaly bezcílně po vesnici," chválí mladé hasiče v minulosti několikrát Michal Janů.

Dětské hasičské družstvo se schází jednou týdně v klubovně Sdružení dobrovolných hasičů v Dobré, od doby svého založení sbírají mladí doberští hasiči v kategorii družstev i jednotlivců na soutěžích v požárním sportu jednu medaili za druhou.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Třetí nulu v řadě si v dresu České Bělé připsal brankář Pavel Losenický (uprostřed), který byl základním kamenem úspěchu i na hřišti Kamenné Lhotě (0:1).

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Havlíčkův Brod – Rekonstrukce budovy Staré radnice přinesla zajímavý objev. Po odstranění desky s městským znakem v průčelí radnice restaurátoři odhalili fragment původní fasády ze 17. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení