VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bruslařský klub se může kvůli špatně vyúčtované dotaci dostat na pokraj krachu

Havlíčkův Brod – Do problému s vyúčtováním městské dotace se dostal havlíčkobrodský Bruslařský klub (BK).

8.9.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Libor Blažek

Město Havlíčkův Brod každoročně poskytuje dotaci několika subjektům, a to v řádech několika milionů korun. Bruslařský klub dostal pro rok 2013 dotaci ve výši čtyř milionů korun na činnost mládežnického hokeje a krasobruslení. Jak uvedl starosta města Jan Tecl, u šesti příjemců dotací byla provedena kontrola správného profinancování těchto dotací a mezi nimi byl i Bruslařský klub. „Naprosto standardní je, že dotace poskytujeme a zároveň je také detailně kontrolujeme," uvedl Tecl.

Letos na jaře se do finančních problémů dostal prvoligový hokejový tým HC Rebel Havlíčkův Brod, na který byl dokonce podán návrh na insolventní řízení, a s BK je tento tým smluvně provázán. „Je pravda, že z těchto důvodů se tato otázka otevřela i v kontrolním výboru zastupitelstva města. Z něho také vzešel požadavek, aby bylo zkontrolováno využití dotace nejen za rok 2013, ale i za dva roky předcházející," pokračoval Tecl.

V minulých dnech byla kontrola u BK za rok 2013 ukončena. Jejím výsledkem je zjištění nevyúčtované částky ve výši přesahující jeden a půl milionu korun. „Chyba je v nesprávně zpracovaném vyúčtování dotace z naší strany. Jsme si vědomi toho, že jsme pochybili," přiznal předseda BK David Kozlík. „15. září na zasedání zastupitelstva chceme vše vysvětlit, proč a jak chyba vznikla. Peníze ale byly použity výhradně pro hokej. Uplynulá sezona stála klub skoro dvacet milionů korun," podotkl Kozlík.

Město podle Jana Tecla postupuje standardním způsobem. „V tuto chvíli bylo zjištěno porušení rozpočtové kázně a příjemce dotace požádal o prominutí tohoto odvodu s tím, že to bude řešit zastupitelstvo města. Jedině to má plnou kompetenci o dotacích rozhodovat," zdůraznil Tecl.

Nabízí se otázka, zda zákon vůbec umožňuje pochybné profinancování dotace prominout. „Ano, zákon to za určitých podmínek umožňuje. Může dojít k prominutí. Já ale osobně nepředpokládám, že k tomu dojde. Myslím si také, že odvod v plné výši nebude zastupitelstvo požadovat," zamyslel se Tecl.

Problémem BK bylo, že hokejová sezona je přelomová, nehraje se tedy v jeden kalendářní rok, na který se dotace poskytují. Vzniklá úhrada nákladů musí být v jednom kalendářním roce, jinak nemohou být zahrnuty do vyúčtování dotace, a tam vznikla uvedená významná částka odvodu. „Tyto věci by se měly v nálezu zohlednit, mají určitou logiku. Na druhou stranu jsou tam věci, které zohlednit nelze," podotkl Tecl.

Pokud by BK musel peníze vracet, mělo by pro něj katastrofální důsledky.

„Nebudeme si nic nalhávat. Tato dotace je naším hlavním finančním zdrojem a nás by vrácení dotace úplně položilo. Občanské sdružení by muselo být zrušeno a tím by skončil v Havlíčkově Brodě i mládežnický hokej," uvedl Kozlík.

Autor: Petr Veselka

8.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení