Tak by se dalo popsat sobotní derby mezi Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem, které sledovalo 2 253 diváků. V předkole play-off vyzvou Plameny Nymburk. Havlíčkův Brod začne doma s Pískem.

Zimní stadion ve Žďáře se v sobotu večer velmi solidně zaplnil a nebylo se čemu divit. Celé město se těšilo a tímto zápasem žilo celý týden. Více důvodů k radosti měla hostující velice početná skupina fanoušků.

Přesto však nejen domácí příznivci, ale i funkcionáři byli nadšeni. „Máme za sebou vynikající utkání s fantastickou atmosféru. Pro tyto zápasy ten hokej děláme. Neodpustím si poznámku, že by tato utkání měli vidět lidi ze svazu. Takováto čtyři derby do roka, už by bylo o něčem jiném," řekl na tiskové konferenci po zápase tiskový mluvčí žďárského klubu Martin Krásný.

Tuto myšlenku podpořil svými slovy i trenér havlíčkobrodských hokejistů Aleš Totter. „Myslím si, že ten systém je nelogický a je důležité, aby se lidi na svazu dokázali prosadit a při hlasování neuhnuli. Mluví se o tom, že by se mělo hrát na víc skupin v regionu. Všichni jsou od prvního kola nespokojeni."

Totter také pochválil organizaci a propagaci celého speciálního zápasu. „Musím smeknout před Žďárem, že byl skvělý v propagaci, marketingu, pořadatelské službě. Prostě to měli neskutečně zmáknuté a vše proběhlo bez problémů."

Radost z vítězství měl pochopitelně lodivod havlíčkobrodské střídačky také. „Nejvíce si cením toho, že jsme nespekulovali. I když by nám relativně Nymburk možná mohl vyhovovat, chtěli jsme vyhrát a nastartovat se na play-off. Derby jsme chtěli vyhrát také pro naše fanoušky. Cením si toho toho, že gólman, který dostal laciný gól, se pak dostal do zápasu," ohodnotil své svěřence havlíčkobrodský kouč.

Martin Sobotka nejvíce litoval druhé třetiny, ve které byly Plameny aktivnější a spálily několik šancí. Špatnou produktivitu potrestal Havlíčkův Brod ve vlastním oslabení. „Rozhodující moment zápasu byl, když jsme poté, co jsme otočili z 0:1 na 2:1, hráli přesilovku a mohli jsme teoreticky odskočit na dva góly. Udělali jsme chybu na modré čáře, soupeř nám ujel dva na jednoho, správně to zakončil a vyrovnal na 2:2," řekl na tiskové konferenci hlavní trenér Plamenů Sobotka.

Na žďárské střídačce působí Martin Sobotka již několikátým rokem, ale takovou atmosféru ještě nezažil. „Musím se přiznat, že jsem trochu naměkko z těch fanoušků. Za tu dobu jsem ještě tým tady ve Žďáře před téměř dvěma a půl tisíci diváky nevedl."

Plameny po porážce začnou play-off venku na ledě Nymburku. „Musíme se poučit z našich chyb, podívat se na to. Kde nás tlačí bota, víme, a připravit se na Nymburk," plánoval na závěr tiskové konference Sobotka.

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – HAVLÍČKŮV BROD 2:5

Branky a nahrávky: 16. Bureš (Kunstmüller), 19. Kaňka (Štěpánek, Pleva) – 11. Endál (Semrád, Třetina), 34. Semrád (Endál, Třetina), 50. Endál, 59. Vlasov (Kondratěv, Chlubna), 60. Třetina (Novák). Rozhodčí: Dědek – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 8:12. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 2253. Třetiny: 2:1, 0:1, 0:3.
Žďár nad Sázavou: Sláma – Pleva, Lojek, Beneš, L. Střecha., Smejkal, Rašner, Kunstmüller, Kaňka, Štěpánek, Krupka, Březina, Kovářů, Gregar, Bureš, T. Střecha, Pazourek.
Havlíčkův Brod: Novák – Semrád, Kulhánek, Kolda, Loginovskij, Vala, Pecen, Lacina – Ludvík, Třetina, Endál, Kuchta, Kozlík, Beneš, Chlubna, Vlasov, Kondratěv, Hlídek, Cejpek, Pejchal, Duben.

Ostatní výsledky skupiny Západ: Nymburk – Děčín 4:3, Řisuty – Klášterec n. O. 3:4 sn, Vrchlabí – Klatovy 4:3, Kolín – Písek 5:2, Sokolov – Jindřichův Hradec 7:2, Kobra – Trutnov 4:1, Tábor – Bílina 12:1.

V závěrečném kole základní části čekala Žihadla dlouhá cesta až na východ republiky. Z Karviné si však Moravské Budějovice přivezly pouze bod, ačkoliv vedly o tři branky. V play-off se utkají s brněnskou Technikou.

KARVINÁ – MOR. BUDĚJOVICE 5:4sn

Do zápasu vstoupila Žihadla lépe než soupeř a dostala se do vedení. Hostům, ale náskok vydržel jen několik desítek sekund a Karviná srovnala. Ještě však do konce prvního dějství vrátil Havel Moravským Budějovicím vedení.

To navíc Žihadla v polovině utkání dvakrát navýšila a na světelné tabuli svítilo skóre 1:4. Už se zdálo, že černožlutí o body nemohou přijít, zdání však klame.

Poslední celek tabulky se ale nevzdal a postupně dotahoval. V poslední minutě se navíc trefil Opravil a šlo se do prodloužení. Ani jeden z brankářů během nastaveného času nepropustil kotouč za svoje záda a rozhodnout musely nájezdy. V nich bonusový bod získala Karviná.

V play-off vyzvou Žihadla ze šestého místa třetí brněnskou Techniku.

Branky a nahrávky: 13. Juhász (Vyčesaný, Foltyn), 38. M. Kasperlík (Grygar, Černín), 49. Křivín (Chomič, Pobuta), 59. Opravil (Pobuta, Grygar), 66. M. Kasperlík (rozhodující nájezd) – 12. Rytnauer (Horký), 19. Havel (Matějka, Trojan), 28. Havel, 32. Mikeš (Paták, Lupač) .Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 106. Třetiny: 1:2, 1:2, 2:0.
Moravské Budějovice: Máj – Peroutka, Sechovec, Pelikán, Sobotka, Kliment, Forman, Štáva, Pěška, Matějka, Rytnauer, Havel, Paták, Mikeš, Trojan, Horký, Krutiš, Lupač.

Ostatní výsledky skupiny Východ: Frýdek-Místek – Břeclav 8:2, Poruba – Val. Meziříčí 4:3, Technika – Opava 5:1, Vsetín – Hodonín 6:0. Neodehrané zápasy Pelhřimova byly kontumovány.