Vůdčí osobou, která má festival „na svědomí“ a bez níž by se nemohl konat, je jeho ředitelka Eva Pejchalová. Ta ve Světlé vede folklorní soubor Škubánek s celkem asi padesátkou členů včetně muziky. „Všechno je to o lidech,“ říká skromně Pejchalová a zásluhy na téměř roční práci přesouvá na své spolupracovníky, třeba Zdenu Horní, pracovnici světelské kulturní organizace KyTICe.

Sejít se a předvést

Hlavním smyslem folklorních festivalů je možnost se předvést a sejít. Zvyky a obyčeje byly před sto padesáti lety přirozenou součástí života. Poprvé se na scénu dostaly až v roce 1895 při Národopisné výstavě v Praze,kde měla premiéru Jízda králů z Vlčnova.

„Je to způsob naší prezentace. Navíc veřejnosti rozšiřujeme kulturní nabídku, dětem ukazujeme i jiné možnosti využití volného času a my se setkáme s kolegy z jiných souborů,“ prozradila Eva Pejchalová s tím, že zároveň se dají dohromady i lidé ve Světlé, prostor dostanou soubory základní umělecké školy i pěvecký sbor Gaudeamus.

Záměrem Pejchalové je do festivalu co nejvíce zapojit děti. Proto se také jeden den programu věnuje hlavně jim. Dnes se tedy konají vystoupení souborů pro základní školy, znalostní stezka v parku či přehlídkový pořad dětských folklorních souborů a další. Zapojí se obě světelské školy, nejen Komenského, kde Škubánek sídlí.

Do města dorazilo dvanáct folklorních souborů, ovšem v programu jich diváci uvidí čtrnáct včetně dvou „škubánkovských“. Mimo jiné dorazí i polský dětský soubor Bystrzacy z Wawolnice. „Škubánek se s ním uvidí už po šesté. Přátelství souborů přerostlo i mezi jednotlivce, kteří se vzájemně stýkají. Navíc Světlá uzavře s polským městečkem dohodu o spolupráci, která se bude týkat právě folkloru,“ dodala Pejchalová. Kromě toho dorazí také pro české domorodce zajímavá černošská skupina s exotickou africkou hudbou z Konga.

Hraje druhé housle

Nejvíce dětí je v souboru Škubánek ze ZŠ Komenského, ale nechybí ani žáčci druhé světelské školy nebo děti z okolí města. Největší problém ovšem souboru působí nedostatek muzikantů.

„Potřebovali bychom třeba basáka. Také klarinet máme jenom jeden. První housle jsem předala šikovnému patnáctiletému chlapci a sama hraju druhé housle,“ dodala ředitelka festivalu.

Soubor patří do celostátního folklorního sdružení, které mu s organizací také výrazně pomohlo. Podobných událostí je v Česku ročně přes padesát a sdružení zajišťuje propagaci aktivit, posílá pozvánky do celého světa, poskytuje i materiálovou pomoc a pomáhá i finančně.

Festival byl vždy bienálem a konal se tedy jednou za dva roky. Letos poprvé od roku 1996 se konal po třech letech proto, aby byl jedním z vrcholů celoročních oslav města u příležitosti 800 let od první písemné zmínky o něm.