Právě v muzeu byla totiž před několika dny otevřena unikátní výstava nazvaná Německý Brod 1918 – 1938, která je k vidění téměř do konce června.

„Výstava připomíná události a osobnosti města spjaté s touto dobou, například slavné rodáky Václava Klofáče, prvního ministra obrany svobodné Československé republiky, či nechvalně proslulého Josefa Šoupala, který spáchal atentát na ministra financí Aloise Rašína,“ vysvětlila pracovnice muzea Alena Kašparová.

Prvorepublikový pokojík

„Mně se tu připomenulo hodně věcí, protože jsem osmdesát šest let stará a tady narozená, takže tu nacházím a poznávám třeba staré profesory. A připadám si hodně stará, když to vidím. Ale přijdu ještě jednou a v klidu si to prohlédnu,“ prozradila usměvavá seniorka. „V Havlíčkově Brodě jsem se narodila a hodně věcí na výstavě mi připomíná dětství. Třeba to kolo, které je vystaveno v přízemí, je podobné tomu, na kterém jsem se učila jezdit,“ nechala se ale slyšet i mnohem mladší žena.

„Snažili jsme se zdokumentovat historii města v daném období 1918 až 1938, a to jak politický život nebo běžný život občana, ale také rozvoj průmyslu, obchodu, řemesla, a k tomu jsme se snažili sebrat co nejvíce předmětů a co nejvíce informací,“ dodává Alena Kašparová. Za velký úspěch považuje především sestavení kopie prvorepublikového pokoje s původním vybavením.

„Exponáty i dokumenty se sháněly ale dost obtížně, protože lidé často opotřebené věci vyhazují, místo aby přišli za námi do muzea. Takže se nám stávalo, že jsme přišli za lidmi, jejichž rodiny tu žijí po generace, ale ti nám často řekli, že kdysi vyhodili tyhle věci kamsi na skládku,“ doplnila s tím, že nejtěžší bylo dopídit se oblečení a věcí s nápisem Německý Brod z té doby.

Muzeum chystá i doprovodný program výstavy, který bude v květnu a červnu sestávat z pěti přednášek na různá témata: politika, průmysl, literární avantgarda, móda nebo vztah Masaryka k Havlíčkovi.