VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po Klímovi můžete dopsat Obermannovou

Havlíčkův Brod - Máte spisovatelské ambice, ale čekáte na impuls, který by vám je pomohl naplnit? Tak možná teď je ta pravá chvíle – máte totiž možnost dopsat povídku Ireny Obermannové, vyhrát a jít s ní třeba na oběd. Více prozradí Veronika Peslerová, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny, která je pořadatelem soutěže.

18.6.2008
SDÍLEJ:

Spisovatelka Irena Obermannová, jejíž povídku mohou zájemci v soutěži krajské knihovny tentokrát dopsat, vydala v březnu svou poslední knihu Normální zázraky.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Dopište povídku význačného českého autora je celostátní a stále populárnější soutěž. Letos byl vyhlášen již třetí ročník. Koho všeho jste ke spolupráci vyzvali?
V prvním ročníku byl osloven spisovatel Michal Viewegh, který je na podzimních knižních veletrzích v Havlíčkově Brodě, v rámci nichž je soutěž vyhlašována, pravidelným hostem. V druhém ročníku byl dopisován Ivan Klíma, pro kterého byla účast na veletrhu premiérou. Letos zjara se uskutečnila malá předpremiéra soutěže. Byla určena pouze dětem a měly dopsat pohádku Ivony Březinové. No a v letošním oficiálním třetím ročníku soutěžící dopisují opět ženu, a sice spisovatelku Irenu Obermannovou, se kterou jsme se domluvili již na veletrhu v loňském roce.

Jaký je ohlas soutěžících?
Prvního ročníku se zúčastnilo kolem 150 soutěžících, v druhém o něco méně. Všechny práce ohodnotila porota složená z knihovníků, nakladatelů, redaktorů a novinářů kraje Vysočina a vybrala deset příspěvků, které postoupily do nejužšího kola. Tři nejlepší již vybírali páni spisovatelé – Michal Viewegh a Ivan Klíma. Stejně tak tomu bude i letos.

Jaké bylo složení soutěžících?
V obou ročnících byla mezi soutěžícími vždy jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Soutěžící byli z poloviny z Vysočiny (přeci jen zde probíhala nejmasivnější propagace), z poloviny z celého území republiky (nejčastěji Praha, Brno, České Budějovice, Plzeň, aj., dokonce i z Bratislavy).

Dostali jste nějaké opravdu kuriózní dílo?
Kuriózní snad ani ne, ale soutěžící vždy popustili uzdu fantazii. Povídky tak byly dopisovány jako detektivka, milostný příběh, satira, psychologická próza a podobně, občas se vyskytla nějaká mafie, sebevražda, bulvár, erotika, skandál, ale nic až tak kuriózního.

Co říkají samotní autoři na tento nápad?
Osloveným spisovatelům se tento typ soutěže líbí. Jinak by asi nebyli ochotni dát „všanc“ kousek svého díla, byť je to jen krátký úvod povídky.

Prozraďte, kdo bude v dalších ročnících?
To zatím nemohu, protože to nevím. Další „oběť“ si vybíráme vždy až na knižním veletrhu, popřípadě těsně po něm. Takže další jméno bude známo nejdříve v říjnu letošního roku. Tipy máme, ale ty zatím neprozradíme.

Co získají vítězové a kdy proběhne vyhlášení letošního ročníku?
Nejlepší práce budou vyhlášeny a odměněny za účasti Ireny Obermannové v rámci 18. Podzimního knižního veletrhu v sobotu 11. října v salonku Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě. Vítězové vyhrávají zájezd v hodnotě 10 tisíc korun, komplet knih za 5 tisíc korun, další ceny a společný oběd s Irenou Obermannovou. Nejlepší práce budou publikovány v katalogu 18. Podzimního knižního veletrhu a Deníku Vysočina.

Kde lze nalézt všechny potřebné informace?
Podrobné informace o soutěži je možné najít na adrese www.kkvysociny.cz/modul_akce/soutez_obermannova.aspx. Maximálně dvě strany textu A4 lze posílat do 30. června na adresu: soutez@kkvysociny.cz
(je třeba připojit jméno, adresu, e-mail nebo telefon a doplnit název povídky). A podrobné informace o 18. Podzimním knižním veletrhu najdete
na internetové adrese www.hejkal.cz.

Autor: Hana Tonarová, DiS.

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení