VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha pověstí představí neznámé příběhy

Havlíčkův Brod - Celých patnáct let shromažďovali Pavel Rous z brodského Muzea Vysočiny a ředitel Státního okresního archivu Havlíčkův Brod Ladislav Macek podklady pro rozšířené vydání knihy brodských pověstí.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Skrývá Kašičkovský dům v Havlíčkově Brodě poklad, nebo ne? Foto: Zuzana Klementová

"Princip této knihy spočívá v tom, že jsme vzali beletrizovanou pověst a snažili jsme se ji očistit, abychom našli její v uvozovkách racionální jádro. V komentářích jsme se snažili toto jádro dosadit do soudobých souvislostí,“ popisoval Ladislav Macek.

Autoři usilovali o to, aby kniha byla přístupná běžnému čtenáři a zároveň mohla sloužit jako podklad pro další vědecký výzkum. „Chtěli jsme také reagovat na část knižní produkce, která je věnována pověstem. Autoři často deformují historické jádro pověstí, staré příběhy jim slouží pouze jako předloha k uplatnění vlastní literární fantazie,“ řekl Rous. Historici doufají, že se jejich kniha stane jedním z pramenů pro monografii o historii města, která Havlíčkovu Brodu dosud chybí.

Nové vydání knihy obsahuje 43 pověstí a historek. Je rozšířeno o téměř neznámé pověsti z přelomu 19. a 20. století. Při přípravě knihy se badatelé dočkali i několika zajímavých překvapení.

Zakopané poklady i kaple Svatého grálu

„Do prvního vydání knihy jsme zařadili pověst o pokladu v brodském Kašičkovském domě, kterou jsme zaznamenali z ústního podání a která nikdy před tím nebyla publikována,“ vysvětloval Rous.

Dosud nevyzvednutý poklad tu má být ukryt již od pobělohorských dob. Při přípravě druhého vydání objevili historici informace o tom, že v tom samém domě byl zakopán poklad i v roce 1866, kdy se k Brodu blížila pruská vojska.

Tehdejší majitel domu asi vůbec netušil, že ve svém obydlí ukrývá už druhý poklad. Jakmile zjistil, že pruská vojska nebudou drancovat, cennosti schované pod podlahou vyzvedl.

Badatelé již mají vyhlédnuté pověsti a zkazky, které by se mohly objevit ve třetím vydání této knihy. „Existuje pověst, která tam není, protože k jejímu zpracování není dostatek podkladů. Je to pověst o kapli Svatého grálu,“ přiblížil plány autorů Rous.

Kapli asi navštívil i Richard Wagner

Kapli, která měla být v suterénu Štáflovy bašty, údajně navštívil i slavný hudební skladatel Richard Wagner. Ačkoliv o ní není zmínka v žádných pramenech a ani průzkum Štáflovy bašty její existenci nepotvrdil, legenda žije dál. Na letošních brodských Dnech evropského dědictví byla dokonce jako kaple svatého Grálu označena kaple svatého Kříže pod kostelem Nejsvětější Trojice.

Kniha Havlíčkův Brod v pověstech a historii bude slavnostně představena v pátek 9. října na brodském Podzimním knižním veletrhu.

Zuzana Klementová

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení