VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maminka slavného kytaristy žehlila Masarykovy a Benešovy košile

Havlíčkova Borová - Světoznámý kytarový virtuos Jiří Jirmal po zimě opět přijíždí z Prahy do pronajatého letního bytu v Havlíčkově Borové a ve vysokém věku udivuje vitalitou; nejen hudební.

15.4.2010
SDÍLEJ:

Profesor Pražské konzervatoře Jiří Jirmal zahrál své nové skladby v Galerii výtvarného umění v Brodě. Foto: Ivo Havlík

Minulý týden zahájil své kytarové sólo na vernisáži grafického díla Jana Hanuše v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě poznámkou: „Buďte rádi, že žijete na Vysočině.” A dostalo se mu souhlasné odpovědi.

Než rozezvučel struny, prozradil své kořeny. Sahají pod Lipnici nad Sázavou. Na pozdější otázku Deníku, kam konkrétně, upřesnil, že maminka Kateřina, rozená Kocmanová, se narodila v Mozolově.

„Otec mé matky, tedy můj dědeček, je pochován na hřbitově v Krásné Hoře, byl vesnickým kapelníkem, zřejmě po něm jsem zdědil hudební nadání,” soudí Jirmal.

Umělcova maminka v závěru první světové války odešla do hlavního města jako služebná. „Křtěná Sázavou v Praze poznala budoucího manžela, a tak já už byl pokřtěn Vltavou, ale konec konců Sázava její vody od soutoku v Davli obohacuje. Rodiče bydleli na Malé Straně v Josefské ulici.

Po vzniku republiky maminku zaměstnala Kancelář prezidenta republiky, žehlila ubrusy pro recepce, ale také košile a osobní prádlo obou prvních prezidentů - T. G. Masaryka a Edwarda Beneše, na Pražský hrad chodila pěšky po Starých zámeckých schodech nebo Nerudovou ulicí. Když byly slavnostní recepce, v práci se zdržela a domů se vracela pozdě v noci,” prozrazuje Deníku dosud nepublikovanou skutečnost proslulý interpret.

Jiří Jirmal je profesorem Pražské konzervatoře, hostujícím profesorem Vysoké hudební školy v německém Saarbruckenu a stálým členem mezinárodní poroty Radio France - Paris. Jedenáct jeho žáků postoupilo do finále této nejprestižnější světové soutěže, tři získali první a dva druhou cenu. Kytarový génius je autorem učebnic Škola hry na kytaru a Základy kytarové techniky.

Jeho učebnice byly přeloženy do čínštiny a bude se zde podle nich zemi světa vyučovat. Pro strunný nástroj upravil díla starých španělských mistrů, evropskou loutnovou hudbu, skladby Smetany, Janáčka a Fibicha. Stanislav Barka vydal knihu rozhovorů s Jirmalem pod názvem Cesty české kytary.

Kytarový virtuos Chris Dumigan o Jirmalově skladbě Swinging Guitar Joke, která jako řada dalších vyšla péčí hudebního nakladatelství Henry Lemoine Paris, v odborném žurnále Classical Guitar Magazine napsal: „Přichází k vám druh skladby, jaký byste očekávali v projevu Elly Fitzgeraldové a hlavní myšlenka ve stylu zvuku big bandu vás přiměje s potěšením si zahrát. Je velice obtížná, ale plná radosti z mnohotvárnosti akordů a rychle se pohybující harmonie”.

Jiří Jirmal se narodil na svátek Jiřího v roce 1925. V hostinci U Havlíčků v Havlíčkově Borové proto 24. dubna oslaví své 85. narozeniny.

Ivo Havlík

15.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkové s rodinami.
58

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení