Zúčastnily se jí necelé čtyři desítky respondentů. Anketu pořádala podle Stránského společnost Cekus s cílem oslovit obyvatele Chotěboře a nabídnout jim možnost společně se podílet na tvorbě kulturního života ve městě místo nekonstruktivního kritizování. „Výsledek je s ohledem na nízký počet účastníků jen hrubě naznačující, ale i tak je to cenné vodítko pro naši práci do budoucna,“ konstatuje Stránský.¨

Anketa, kterou mohli zájemci najít na chotěbořských webových stránkách, měla deset otázek, dostupná byla dva měsíce.

Podporujte amatéry

„Já o této anketě věděl, ale nijak mě neoslovila. Co by kulturní život v Chotěboři ale určitě potřeboval, je větší podpora amatérských klubů a spolků, jako je například naše divadlo. Máme problém, kde se scházet, kde zkoušet. Věřím, že kdyby takové spolky měly větší podporu, byly by schopné se do kulturního života ve městě aktivně zapojit a vytvářet nějakou kulturu místní, byť třeba jen na úrovni amatérů,“ míní například Milan Knob z Chotěboře.

„Za velmi cennou považuji například odpověď na otázku, zda by si přáli mít ve městě trvalé 3D kino. Protože musím přiznat, že promítací technologie je velmi drahá, od toho se pak odvíjejí i ceny vstupenek na filmové premiéry, nemá cenu pořizovat drahou techniku, když o ni není zájem,“ vysvětluje Stránský.

Většina oslovených účastníků ankety nemá o drahé promítání zájem, nicméně podle Stránského zájem obyvatel Chotěboře o návštěvnost kina neklesá.

Lepší hlediště

„Letos za jen necelého půl roku přišly více než čtyři tisícovky návštěvníků. Loni to bylo za celý rok něco přes sedm tisíc, rok od roku návštěvnost stoupá,“ pochvaluje si Stránský.

Co si ale návštěvníci v anketě výslovně žádají, je nové vybavení hlediště. Prostor kina by měl být navíc komerčně daleko lépe využit než dosud, stejně tak jako prostory zimního stadionu. Kupodivu většina oslovených diváků má raději film v původním znění s titulky než dabovaný do češtiny. Podle názoru dotazovaných diváků mají v Chotěboři největší oblibu divadlo, kino, koncerty a hudba obecně.