„Malování je pro mě potěcha a radost. Svou malířskou profesi jsem spíše vedl tak, že jsem lidem dával obrázky při různých příležitostech. Pocit, že někomu něco dávám s radostí, je mnohem lepší, než kdybych mu to prodával,“ říká Neuvirt, který dal kdysi přednost kantorské profesi před nejistým živobytím malíře.

Ve svých dílech zachycuje hlavně krásy Vysočiny. „Pokud se podíváte na mé obrazy, jejich dominantou je Lipnice a potom mé rodiště Krátká Ves a její okolí,“ popisoval Neuvirt, který letos oslaví významné životní jubileum – své osmdesátiny.

Inspirace zahraničím

Brodské muzeum vystavuje výběr z jeho tvorby. Kromě obrazů zachycujících Havlíčkobrodsko si návštěvníci mohou prohlédnout také jeho díla inspirovaná zahraničím – například Bulharskem, Španělskem nebo Černou Horou.

František Neuvirt působil jako ředitel havlíčkobrodské základní školy ve Wolkerově ulici. Až do roku 2002 vyučoval výtvarnou a hudební výchovu na dvou místních školách. K malování ho během studií na brodském gymnáziu přivedl jeho profesor, jehož kroužek kreslení navštěvoval. Později úspěšně složil zkoušky na pražskou Akademii výtvarných umění. Ke studiu však nakonec nenastoupil. Malování ale zůstalo jeho koníčkem. Svá díla tvoří technikou pastelu, tempery i olejové malby.

„Stává se mi, že potkávám známé, dávám jim pozvánky a oni se ptají: Vy taky malujete? Vždyť vy hrajete na housle! Někteří žáci mě potkávají a říkají, že si dobře pamatují, jak jsem jim hrával I šel Macek do Malacek,“ usmál se Neuvirt.

Libor Blažek, Zuzana Klementová