VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádka u Ledče se otevře v rámci Dne památek

Zahrádka – Kulturní dědictví vody je tématem letošního Mezinárodního dne památek a historických sídel.

16.4.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Hana Tonarová

K němu se přidává i vysídlené městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou a tamní kostel sv. Víta, který voda výrazně ovlivnila a ovlivňuje dál.

Občanské sdružení Přátelé Zahrádky ve spolupráci s Národním památkovým ústavem k Mezinárodnímu dni památek mimořádně otevírá kostel sv. Víta v sobotu 16. dubna. Od 13 do 16 hodin mohou zájemci navštívit interiér jinak běžně nepřístupné památky, zúčastnit se kostýmovaných prohlídek s výkladem a zhlédnou výstavu o městečku Zahrádka a jeho okolí.

Voda může mít někdy na kulturní dědictví nepříznivý vliv, což je stalo právě kostelu sv. Víta. Městečko Zahrádka leželo na břehu řeky Želivky, ovšem v letech 1970 – 1976 muselo ustoupit napouštění přehradní nádrže Švihov, budované jako zásobárna pitné vody pro Prahu a část Středočeského kraje. Jen kostelík byl zachován. Našly se v něm nástěnné malby ze 14. století.

Nástěnné malby byly odkryty v roce 1976 a jen provizorně částečně zajištěny. Kostel je od roku 1975 nevyužívaný. Od roku 2001 se tam dvakrát ročně konají setkání rodáků a přátel zaniklého městečka.

Zdivo kostela je silně poškozeno vlhkostí, stěny jsou promáčené i z vnější strany kvůli špatnému svodu dešťové vody. Rozšiřuje se tam plíseň, a začíná ohrožovat i malby. Pokud nedojde k opravám, brzy budou 700 let staré malby zničeny. Nutné je především odvlhčit zdivo. Na tyto práce je zpracován projekt s náklady ve výši 2,5 milionu korun. Proto vyhlásili přátelé Zahrádky sbírku, dary je možné posílat na účet 5399739001/5500. Aktuální stav účtu je možno kontrolovat na www.rb.cz. Více na www.zahradka.euweb.cz.

16.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Naházej to do koše a podpoř dobrou věc

Tachograf. Řidičům, kteří manipulovali s tachografem, hrozí tresty odnětí svobody. Firmy musí platit vysoké kauce.
4

Řidiči vypínali tachograf, hrozí jim roky ve vězení

První geocyklotrasu na Vysočině otevřou v Chotěboři

Chotěboř – První geocyklotrasa v Kraji Vysočina s názvem Za vodou a geologií do Železných Hor se otevře v neděli v Chotěboři.

V Bezděkově se poběží pro charitu

Bezděkov – Jubilejní pátý ročník O pohár starosty Bezděkova, který se koná tuto sobotu 27. května od 15 hodin, oslaví pořadatelé charitou.

Děti ze sociálně slabých rodin dostanou obědy zdarma

Vysočina – Rodinám s dětmi, které se ocitly v tíživé finanční situaci, podává Kraj Vysočina pomocnou ruku v podobě potravinové pomoci.

Nový způsob sázení brambor by měl zabránit erozím půdy

Česká Bělá – Originální způsob sázení brambor předvádí zemědělci na farmě Vesa Česká Bělá a Vysočina Janovice. Ten by měl předejít erozi půdy a omezit znečišťování vod. Následky erozí v období prudkých dešťů jsou varující. Přívaly vody a bahna zaplavily před několika lety třeba Obec Oudoleň na Chotěbořsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies