Dny otevřených ateliérů. Novinka, která by v nadcházejících třech letech mohla na celé Vysočině oživit kulturní dění. A nejen to. Přispět může i k rozvoji cestovního ruchu.

„V rámci Dnů otevřených ateliérů mohou výtvarníci, sochaři, skláři, grafici a další umělci, umělecké řemeslníky nevyjímaje, otevřít veřejnosti své ateliéry a dílny. Předvést mohou techniku své tvorby, prezentovat ji, povyprávět si s návštěvníky o své práci, o svých dílech,“ přiblížil podstatu Dnů otevřených ateliérů František Štibor, koordinátor Dnů otevřených ateliérů a pracovník Regionální kanceláře projektu Porta culturae v Havlíčkově Brodě.

Dny otevřených ateliérů se na Vysočině uskuteční letos poprvé. Organizátoři předpokládají, že se jim podaří oslovit zhruba padesátku umělců.
Bohaté zkušenosti s pořádáním Dnů otevřených ateliérů mají v Jihočeském kraji a také v Rakousku. „V jižních Čechách bylo v průběhu posledního ročníku otevřeno 211 ateliérů a uměleckých dílen. V Rakousku to bylo 800. Návštěvnost se pohybovala v řádech tisíců. U našich jižních sousedů to jsou dokonce desetitisíce,“ sdělil Štibor.

U nás i v Rakousku
Ten dodal, že Jihočeši mají s akcí už tříleté zkušenosti, Rakušané dokonce osmileté.
Letošní ročník Dnů otevřených dveří se kromě Vysočiny uskuteční paralelně také v Jihomoravském kraji, Dolním i Horním Rakousku.
„Na přípravě už intenzivně pracujeme. Mapujeme a oslovujeme konkrétní kulturní subjekty, města i obce. Musíme dotvořit existující databázi galerií, umělců a uměleckých řemeslníků působících na Havlíčkobrodsku a jinde na Vysočině. Vzhledem k tomu, že tato stávající databáze není úplná, začali jsme s dohledáváním umělců i prostřednictvím regionálních a místních médií. Počítáme s tím, že nám i veřejnost pomůže odkrýt i méně známé představitele výtvarné a umělecko–řemeslné scény,“ doplnila Ludmila Janáčková, koordinátorka Dnů otevřených ateliérů.

Ta poznamenala, že dnů se mohou zúčastnit také výtvarníci „chalupáři“, tedy autoři, kteří na Vysočině působí jen sezonně.Dny otevřených ateliérů jsou jen jedním konkrétním výstupem souhrnného projektu Porta culturae. Ten bude po dobu tří let financovat prostřednictvím příslušných fondů EU, ČR a kraje.

Profitují i obce
„Jednotlivé kulturní aktivity, které tento projekt zastřešuje a jsou to například umělecká sympozia, workschopy, koncerty a tak podobně, po uplynutí zmíněných třech let začnou obvykle žít svým vlastním životem. Ujmou se jich obce, neziskové organizace, popřípadě i podnikatelé,“ pokračoval Štibor.

„Kromě umělců a návštěvníků z nich profitují i obce, které díky propagaci jednotlivých akcí projektu Porta culturae navštíví celá řada návštěvníků. A může se do nich i opakovaně vracet,“ konstatoval Štibor.
Úvodní ročník Dnů otevřených ateliérů se na Havlíčkobrodsku uskuteční počátkem října. Informovat o něm budou všechna kulturní zařízení, stejně tak informační centra v okrese.