VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrdov, dnes Sázavka, se dostal do titulu knihy

Havlíčkův Brod, Ostrava - Potomek mlynářského rodu, Jaroslav David, který žil v Rozsochatci, Havlíčkově Brodě a Šmolovech, od rodinného řemesla odešel a působí jako mladý jazykovědec na Ostravské univerzitě, mimo jiné je tam hlavním řešitelem grantu Příprava metodiky obrany místních a pomístních jmen.

2.11.2011
SDÍLEJ:

Jak a proč se měnila jména měst, vesnic a ulic - o tom poutavě píše havlíčkobrodský rodák Jaroslav David v knize na snímku vlevo; vpravo je jeho dřívější kniha, kterou napsal spolu s brodským muzejníkem Pavlem Rousem.Foto: Ivo Havlík

Nedávno sepsal několik kapitol z moderní české toponymie, zahrnul do nich místní jména, uliční názvy a literární toponyma (vlastní zeměpisná jména objektů v krajině kartograficky zakreslitelná do mapy). Zajímavou knihu vydalo nakladatelství Academia pod netuctovým názvem - Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice.

V populárně-naučném díle je čtenář několikrát zaveden na Havlíčkobrodsko. Není divu, David obhájil disertační práci na Palackého univerzitě v Olomouci na téma Toponyma na katastru města Havlíčkův Brod a již dříve spolu s brodským muzejníkem Pavlem Rousem vydal, rovněž v Academii, knihu Neviditelní svědkové minulosti - Místní a pomístní jména na Vysočině. Od roku 1999 žije v Ostravě, ale za místa svého srdce označuje Vršek u Havlíčkova Brodu, Pohled, Stříbrné Hory, Petrkov, Podlipnické kostely, Pohleď a Havlíčkův Brod, z hospod u něj vede hostinec Na Lipce ve Šmolovech. Tak to uvádí na svých webových stránkách.

Proč Sázavka?

Nová autorova kniha má širší kontext, ale pohled do rodného kraje je hojný. Čtenář se dozví, jak vzniklo toponymum Havlíčkova Borová a jak Žižkovo Pole, původně Šenfeld, jak se odstraňovala německá jména a jména s přívlastkem Německý, což je případ Havlíčkova Brodu nebo Dolní Jablonné u Přibyslavi, a v souladu s titulem knihy zavítá do Smrdova. Jak známo, vesnici tohoto jména již na mapě nebo v jizdním řádu železnice nenajdeme, nahradila ji tam Sázavka. Změna názvu byla vyvolána jazykovým „zápachem”.

Změna jmen je zbytečná

David uvádí, že ze stejného důvodu se přejmenoval Mrdákov na Mrákov a Sračkov na Malou Lípu, jen Prasetínu nebyla povolena změna na Prosetín. Smrdov však o své jméno, doložené již Léta Páně 1226, v roce 1964 přišel. Název přitom pocházel ze staročeského slova smurdi, což znamená dělný lid v zemědělství.

Jaroslav David je zjevně na straně neměnnosti historických názvů, nevyjímaje hurá vlastenecké překřtění Německého Brodu na Havlíčkův Brod.

Cituje stanovisko ministerstva vnitra, které již v roce 1925 odmítlo změnit název obce Svrabov na Svatbín s tímto zdůvodněním: „I když jméno má význam ze stanoviska estetického poněkud méně pěkný, nemá to býti ihned důvodem ke změně dosavadního jména, majícího původ v dávné minulosti. Nikomu rozumnému nenapadne tropiti si posměšky ze starého, po staletí trvajícího jména, a tam, kde jde o zlou vůli, nalezne se důvod k posměšku i po změně závadného jména”.

Zřejmě právě ztráta původnosti mnohým občanům Sázavky vadí, s nadšením proto provozují velmi čtivý a historií nabitý server www.smrdov.estranky.cz.

Ivo Havlík

2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení