VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drama o pokušení osudu

Pohled – Martina Bořilová, členka pohledského zastupitelstva a kronikářka této obce, přeložila z polštiny významný současný román.

15.4.2013
SDÍLEJ:

Překladatelská prvotina. První přetlumočený román má na svém kontě Martina Bořilová z Pohledu. V rukou drží knihy Andrzeje Stasiuka Bílá vrána (Bialy kruk); na snímku vpravo originální polský výtisk, vlevo české vydání z nakladatelství Paseka.Foto: Ivo Havlík

Pod názvem Bílá vrána, v originále Bialy kruk, ho napsal Andrzej Stasiuk (narozen 1960). Knihu v češtině vydalo nakladatelství Paseka. Autor popisuje putování pětice mužů v Kristových letech po polských Nízkých Beskydech. Dlouhý výlet pro některé z nich znamená útěk před realitou, pro další se stává výpravou osudovou. Když jeden z nich při rutinní kontrole zabije pohraničníka, dobrodružství dostává existenciální rozměr. Dějištěm jsou liduprázdné hory zapadané sněhem, ve hře pak základní lidské hodnoty.  Knižní hlídka týdeníku Salon uvedla, že Stasiuk patří ke generaci emancipovaných autorů z postkomunistických zemí, jež nemá žádné mindráky ze zbytku světa a současně zůstává tvorbou spojena se svou lokalitou.

Vybrala obecnou češtinu

Martina Bořilová vystudovala polskou a německou filologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. „Studium bylo dvouoborové, potřebovala jsem tedy druhý jazyk k němčině. Vybrala jsem si polštinu, neboť přijímací zkouška byla téměř bez jakýchkoli jazykových nároků. Po stážích v Krakově mi začala být bližší polština, takže jsem u ní už zůstala," řekla tlumočnice. Na otázku, v čem tkvěl překladatelský oříšek, odpovídá: „Asi ve výběru správné jazykové vrstvy. S ohledem na charakter hrdinů jsem vybrala obecnou češtinu. Čechům je tato vrstva blízká, Moravané k ní mají výhrady, někdy i averzi a při četbě si na ni musejí zvykat."

A čím příběh mladou překladatelku zaujal? – „Stasiuk je hledač a melancholik, což je mi blízké. Tomu odpovídá i skladba knihy – četné reminiscence, návraty do dětství, dějové odbočky, úvahy, ale také vtip a ironie. Takový pokus o hledání smyslu života; příběh o pokoušení osudu, když už hrdinové vědí, že pro ně život, který žijí, valný smysl nemá," odpovídá Bořilová. Potvrdit tento názor například může výpověď jednoho z pětice mužů, kteří se pro hloupé zabití stali psanci neprostupných hvozdů Nízkých Beskyd: „Jako by vlak patřil jen nám, byl přistaven pro nás jako spása nebo past, tak jako ve snu, ve kterým události a věci jsou vždycky dvouvrstvý, láska se mění v odpor a útěk nikdy neoddálí pronásledování. Ústa jsme si vyplachovali větrem. Jednotlivý vločky chladily jazyk. Vlastně jsme byli připraveni zůstat. Kdesi uprostřed země, uprostřed temnoty, v náhodným místě. Ten souhlas připomínal souhlas se snem nebo s ukrytým, utajeným smyslem událostí."

Stasiuk se narodil ve Varšavě, ale žije v horské vsi Czarne. Do rodného velkoměsta se nemíní vrátit. „Už bych nedokázal žít v žádném městě. Když jsem naposledy byl ve Varšavě, něco mně nesedělo. Pak jsem pochopil, že tady na vsi něco nemáme. Reklamy. To celé vizuální smetiště. Tady nikdo neznásilňuje naše smysly. A tam jsi pořád atakován tím ohromným kurevstvem na zdech," říká spisovatel, který podle svých slov knihy píše pro touhu dovědět se, co bude na jejich konci.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

15.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení