VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kratochvíle na zámku nabídla příběh Casanovy i skutečný poklad

Chotěboř /FOTOGALERIE/ – Stylem baroka se nechaly letos inspirovat historické památky napříč celou republikou. Výjimkou nebyla ani Chotěboř. Po celou sobotu měli návštěvníci chotěbořského zámku možnost přenést se o pěkných pár století zpátky.

3.9.2017
SDÍLEJ:

Na zámku v Chotěboři si celodenní zábavu i kostýmní podívanou užívaly hlavně děti. Bavili se i dospělí.Foto: Deník / Saadouni Štěpánka

Není divu, neboť samotný chotěbořský zámek byl kdysi ve stylu baroka postaven. Režie sobotních barokních kratochvílí na zámku se ujal Cekus Chotěboř, Městské muzeum Chotěboř a Divadélko DIK.

„Už když jsme vloni pořádali Středověkou kratochvíli, jež měla velký úspěch, jsme si říkali, že bychom mohli do budoucna udělat tradici,“ vysvětlila průvodkyně muzea Jitka Cempírková jak tato zajímavá myšlenka vznikla. Pro letošní rok si pořadatelé rozhodli pro baroko. Příští rok by to mohla být například první republika či období secese. Datum 2. září si pořadatelé vybrali zcela záměrně. Kratochvíle na chotěbořském zámku měla být, hlavně pro děti, slavnostním rozloučením s létem.

Sobotní program na zámku byl skutečně bohatý. Začal už v devět hodin ráno, pokračoval do 21 hodin večer. Zámecké nádvoří nabídlo tradiční lidová řemesla, tvořivé dílny pro děti, projížďku kočárem, ukázky drezury koní, šermíře, ale například i barokní tanec nebo ohňovou show. Během dne mohli návštěvníci zámku potkat na nádvoří i na chodbách dámy a kavalíry v barokních kostýmech. Do historických oděvů se převlékli zaměstnanci muzea i herci Divadélka DIK. Kostýmy si ušili doma nebo půjčili. V tomto případě je třeba upřesnit, že zkratka DIK znamená Divadlo Ivany Kozubové a odkazuje k významné osobnosti amatérského divadla v Chotěboři.

Život jako kostým

Ivana Kozubová byla léta herečkou a režisérkou souboru Schod. „Už je to deset let, co Ivana není mezi námi. Proto jsme se rozhodli k výročí její smrti uvést znovu hru Casanova a Krumbajglová. Tehdy, před čtrnácti lety, jsem hrál Casanovu a zahraju si ho opět,“ prozradil nejstarší člen souboru Stanislav Michek. Jak podotkl, příběh Casanovy se do programu barokních kratochvílí náramně hodí. „Casanova žil v době baroka a stal se jeho symbolem. Ve stáří na Duchcově v Čechách byl svědkem toho, jak baroko pomalu umírá a nahrazuje ho jiná doba, které Casanova nerozuměl, a ona nerozuměla jemu. Neboli ve stáří byl kdysi slavný Casanova pro svoje okolí jen směšný podivín. Je to až symbolické. Život se nedá převlékat stejně jako divadelní kostým,“ povzdechl si Michek.

Velkému zájmu návštěvníků chotěbořského zámku se těšil i skutečný poklad. Už proto, že ho mohli spatřit pouze jediný den. „Jedná se 742 stříbrných mincí, které se nedávno našly v Nové Vsi u Chotěboře. Poklad nám zapůjčilo Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě,“ prozradili zaměstnanci chotěbořského muzea. Poklad našli manželé z Nové Vsi při rekonstrukci domku. Manželé následně zavolali do archeologického ústavu v Praze, tedy dodrželi postup, který ukládá zákon. Archeologové následně kontaktovali havlíčkobrodské muzeum. „Na místě jsme vše zdokumentovali a mince převezly do muzea, kde probíhá jejich čištění a soupis," uvedl archeolog a historik Aleš Knápek. Ten dodal, že mince váží jeden a půl kilogramů. „Jde o typické pražské groše, půlgroše a krejcary z cizích zemí, například Grosch Ferdinanda I. z vídeňské mincovny z roku 1551. V pokladu lze také nalézt tříkrejcar švýcarského města Curych z roku 1556," vysvětlil Knápek.

Mince do podlahy ukryla pravděpodobně původní rodina, která zde v 16. století žila a podle záznamů dům rekonstruovala. „Zůstává záhadou, že si mince nikdo nevyzvedl," konstatoval Knápek. V brodském muzeu jde již o šestý poklad v řadě. Nejhodnotnějším zůstává Rápotický poklad nalezený v předloňském roce.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení