VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milovníci umění a baroka se mají na co těšit

Havlíčkův Brod – Výstavní projekt Baroko na Havlíčkobrodsku vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Státního  okresního archivu a brodského Muzea Vysočiny.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Muzeum Vysočiny.Foto: Libor Blažek

Výstava si klade za cíl seznámit veřejnost s kulturním a společenským fenoménem baroka v Havlíčkově Brodě a okolí. Tento ojedinělý počin vůbec poprvé představí  řadu dosud nevystavených a nepublikovaných exponátů vysoké umělecké i historické hodnoty z let 1620 – 1780, které mají stěžejní význam pro pochopení regionální historie a dalšího vývoje regionální architektury a výtvarného umění. Výstava se neomezuje pouze na díla výtvarného umění a uměleckého řemesla, ale jejím cílem je hlubší představení historie a kultury zdejšího regionu v daném období. Na formování barokní doby se zde podílela celá řada významných osobností z řad šlechty i měšťanstva, proto budou na výstavě připomenuty alespoň nejvýznamnější z nich: Jan Křtitel Seidl či Jan František Beckovský. Neopomenutelný byl v tomto období také význam církevních řádů a místních duchovních správců, kteří byli nositeli vzdělanosti a v některých případech i propagátory nově nastupujícího uměleckého směru. Stranou zájmu nezůstane ani barokní hudba, která proslavila osobou Jana Václava Stamice Havlíčkův Brod daleko za hranicemi Čech.

K vidění budou archeologické památky, mapy, plány, veduty, matriky, kroniky, pečeti, typáře, hudebniny, knižní vazby, bohoslužebné náčiní, obrazy, plastiky, cechovní památky, fotografie významných architektonických památek a další dokumenty.

V rámci výstavy bude veřejnosti zpřístupněn augustiniánský kostel sv. Rodiny a děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. K výstavě bude připraven bohatý doprovodný program.

Nedílnou součástí výstavního projektu je vydání obsáhlého katalogu v rozsahu 252 stran s odbornými studiemi a bohatou obrazovou přílohou v nákladu 400 kusů. V katalogu bude zveřejněno sedm odborných studií od Ivo Kořána, Terezy Machovcové, Štěpána Váchy a Radky Tibitanzlové, Aleše Veselého, Ladislava Macka, Jitky Bastlové a Petra Arijčuka přinášejících nové dosud nepublikované poznatky k historii a dějinám umění a kultury v havlíčkobrodském regionu.

Studie budou představovat zpracování problematiky barokní kultury Havlíčkobrodska v 17. a 18. století, pro které byl zvolen interdisciplinární přístup zajištěný kolektivem autorů různého zaměření. V katalogu budou vedle odborných statí publikovány nejvýznamnější exponáty zastoupené na výstavě zpracované formou katalogových hesel doplněných barevnou obrazovou přílohou.

Pro obyvatele i milovníky umění i historie tak bude v prostorách Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Muzea Vysočiny připraven na květen – září 2014 unikátní kulturní zážitek. Výstava potrvá od 23. května do 7. září.

Aleš Veselý

Autor: Redakce

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční tragická nehoda na dálnici D1.
2

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení