VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Výstava lidem představuje život a umění baroka

Havlíčkův Brod – Představu o tom, jak se žilo v tehdejším Německém Brodě před třemi stovkami let, jak se do jeho historie zapsal rod Stamiců nebo kde bylo zřízeno jedno z nejstarších gymnázií v Českých zemích, si mohou udělat návštěvníci nově otevřené výstavy ve Staré radnici s názvem Barokní Brod.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Jaký byl Brod v době baroka, to se mohou dozvědět návštěvníci výstavy s názvem Barokní Brod. Ve zrekonstruovaných prostorách Staré radnice bude otevřená až do 10. září. Foto: Deník/ Veronika HoškováFoto: Deník / Hošková Veronika

Letošní rok je Rokem baroka. Umělecky i dějinně významné období, kdysi prezentované jako doba temna, dnes lidem představuje svou krásu a magický půvab. Nejinak tomu je i v Havlíčkově Brodě, kde se fenomén baroka představuje prostřednictvím velkolepé výstavy ve zrekonstruovaných prostorách Staré radnice. Lidé zde nahlédnou do života světského i duchovního lidu a ve městě významně spjatém s barokní hudbou, nemůže chybět ani replika houslí ze 17. století.

„Letošní rok vnímáme jako Rok baroka. Město Havlíčkův Brod se tuto akci rozhodlo pojmout ve větším rozsahu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

Důvodem je i letošní třísté výročí významného brodského rodáka, mezinárodně proslaveného barokního virtuosa a skladatele Jana Václava Stamice. Výstava se ohlíží za významem celého rodu Stamiců. Nositelé tohoto jména patřili k předním představitelům města a dokázali ho proslavit daleko za hranicemi Čech. Výstava umožňuje nahlédnout i do poslední vůle nadaného hudebníka a malíře Antonína Ignáce Stamice.

„Baroko bývalo označováno jako doba temna. V poslední době však díky četným výstavám a publikacím dochází k jeho postupné rehabilitaci. V 17. století patřil tehdejší Německý Brod k ekonomicky silným městům. Doba rozkvětu ale byla přerušena třicetiletou válkou. Městu se nevyhnuly ani morové epidemie nebo četné požáry. Největší živelnou pohromou byla povodeň z roku 1714, kdy rozvodněná Sázava zaplavila Dolní předměstí a spodní část vnitřního města. Přes finanční nesnáze v Německém Brodě vznikla celá řada zajímavých staveb a uměleckých děl,“ uvedl kurátor výstavy Aleš Veselý z Galerie výtvarného umění.

Na formování barokní doby se v Německém Brodě podílela celá řada významných osobností z řad šlechty i měšťanstva. Ani na ně výstava nezapomíná. Mezi nejvýznamnější patří děkan Jan Křtitel Seidl, který během svého působení v Brodě dal do pořádku nejen zbědovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie, který opatřil i novou sakristií a mohutnou kopulí nad presbytářem, ale zasloužil se o zvelebení i dalších zdejších církevních památek.

Expozice nahlíží také pod pokličku německobrodských řemesel, vysvětluje, jak fungovaly cechy a co měly na starosti. Nechybí ani ukázky řemeslné produkce. K vidění jsou tu archeologické památky, mapy, plány, matriky, kroniky, pečeti, hudebniny, knižní vazby, bohoslužebné náčiní, obrazy, plastiky nebo cechovní památky.

V zrekonstruovaném sále Staré radnice mohou návštěvníci obdivovat soubor zrestaurovaných lunetových obrazů, pocházející ze zrušeného kláštera bosých augustiniánů. Kolekci dominuje rozměrné plátno s námětem Poslední večeře z počátku 17. století.

Pro milovníky umění i historie bude výstava v prostorách Staré radnice otevřena do 10. září.

Autor: Veronika Hošková

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opakované dechové zkoušky řidiče nezachránily

Svět hraček a tvoření na zámeku ve Světlé nad Sázavou.
16

OBRAZEM: Zámek se na celou sobotu proměnil v ráj hraček

Při srážce dvou aut se zranilo devět lidí

Vysočina – K vážné dopravní nehodě vyjížděli v sobotu odpoledne policisté i zdravotníci na silnici I/38 za Želetavou ve směru na Jihlavu.

Herních testů přibývá

Vysočina – Letní tréninkový dril začal teprve před nedávnem, ale mistrovské soutěže jsou už doslova a do písmene za humny. Odstartují už za dva týdny, všechny týmy z Vysočiny tedy mají napilno. „Nějaké čtyři týdny. To je strašně málo času,“ zaznívá často z táborů jednotlivých fotbalových mužstev.

Muži auto řídili pod vlivem alkoholu

Havlíčkobrodsko – Hned dva řidiči během čtvrtečního dopoledne usedli po za volant pod vlivem alkoholu.

Nebe nad Brodem bude týden patřit plachtařům

Havlíčkův Brod – Celý týden bude letiště v Havlíčkově Brodě hostit účastníky tradiční soutěže Plachtařský pohár Vysočiny 2017. Jedná se už o pátý ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení