VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Výstava lidem představuje život a umění baroka

Havlíčkův Brod – Představu o tom, jak se žilo v tehdejším Německém Brodě před třemi stovkami let, jak se do jeho historie zapsal rod Stamiců nebo kde bylo zřízeno jedno z nejstarších gymnázií v Českých zemích, si mohou udělat návštěvníci nově otevřené výstavy ve Staré radnici s názvem Barokní Brod.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Jaký byl Brod v době baroka, to se mohou dozvědět návštěvníci výstavy s názvem Barokní Brod. Ve zrekonstruovaných prostorách Staré radnice bude otevřená až do 10. září. Foto: Deník/ Veronika HoškováFoto: Deník / Hošková Veronika

Letošní rok je Rokem baroka. Umělecky i dějinně významné období, kdysi prezentované jako doba temna, dnes lidem představuje svou krásu a magický půvab. Nejinak tomu je i v Havlíčkově Brodě, kde se fenomén baroka představuje prostřednictvím velkolepé výstavy ve zrekonstruovaných prostorách Staré radnice. Lidé zde nahlédnou do života světského i duchovního lidu a ve městě významně spjatém s barokní hudbou, nemůže chybět ani replika houslí ze 17. století.

„Letošní rok vnímáme jako Rok baroka. Město Havlíčkův Brod se tuto akci rozhodlo pojmout ve větším rozsahu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

Důvodem je i letošní třísté výročí významného brodského rodáka, mezinárodně proslaveného barokního virtuosa a skladatele Jana Václava Stamice. Výstava se ohlíží za významem celého rodu Stamiců. Nositelé tohoto jména patřili k předním představitelům města a dokázali ho proslavit daleko za hranicemi Čech. Výstava umožňuje nahlédnout i do poslední vůle nadaného hudebníka a malíře Antonína Ignáce Stamice.

„Baroko bývalo označováno jako doba temna. V poslední době však díky četným výstavám a publikacím dochází k jeho postupné rehabilitaci. V 17. století patřil tehdejší Německý Brod k ekonomicky silným městům. Doba rozkvětu ale byla přerušena třicetiletou válkou. Městu se nevyhnuly ani morové epidemie nebo četné požáry. Největší živelnou pohromou byla povodeň z roku 1714, kdy rozvodněná Sázava zaplavila Dolní předměstí a spodní část vnitřního města. Přes finanční nesnáze v Německém Brodě vznikla celá řada zajímavých staveb a uměleckých děl,“ uvedl kurátor výstavy Aleš Veselý z Galerie výtvarného umění.

Na formování barokní doby se v Německém Brodě podílela celá řada významných osobností z řad šlechty i měšťanstva. Ani na ně výstava nezapomíná. Mezi nejvýznamnější patří děkan Jan Křtitel Seidl, který během svého působení v Brodě dal do pořádku nejen zbědovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie, který opatřil i novou sakristií a mohutnou kopulí nad presbytářem, ale zasloužil se o zvelebení i dalších zdejších církevních památek.

Expozice nahlíží také pod pokličku německobrodských řemesel, vysvětluje, jak fungovaly cechy a co měly na starosti. Nechybí ani ukázky řemeslné produkce. K vidění jsou tu archeologické památky, mapy, plány, matriky, kroniky, pečeti, hudebniny, knižní vazby, bohoslužebné náčiní, obrazy, plastiky nebo cechovní památky.

V zrekonstruovaném sále Staré radnice mohou návštěvníci obdivovat soubor zrestaurovaných lunetových obrazů, pocházející ze zrušeného kláštera bosých augustiniánů. Kolekci dominuje rozměrné plátno s námětem Poslední večeře z počátku 17. století.

Pro milovníky umění i historie bude výstava v prostorách Staré radnice otevřena do 10. září.

Autor: Veronika Hošková

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení