VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poklady Vysočiny – Skvosty depozitářů: Na jednu vstupenku do muzea i galerie

Havlíčkův Brod – Putovní výstava Poklady Vysočiny – Skvosty depozitářů dorazí v závěru roku také do Havlíčkova Brodu, a to hned na dvě místa.

9.12.2015
SDÍLEJ:

Muzeum Vysočiny.Foto: Libor Blažek

Na jednu vstupenku se tak zájemci budou moci od 11. prosince podívat do havlíčkobrodské Galerie výtvarného umění i sousedního Muzea Vysočiny, kde uvidí ty nejcennější a nejzajímavější předměty z depozitářů všech sbírkotvorných institucí Kraje Vysočina. Výstava umožní nahlédnout do muzejního a galerijního zákulisí a přiblíží každodenní práci muzejníků a galeristů, a to až do 28. února příštího roku.
Vernisáž v pátek

Společné slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v prostorách muzea 11. prosince v 17 hodin. Hudební doprovod zajistí duo Jitka Baštová – akordeon a Jindřich Macek – loutna.

„Výstava je rozdělena na muzejní a galerijní část. Poklady muzeí Vysočiny prezentují přírodní, kulturní a historické bohatství regionu. Návštěvník uvidí exponáty z živé přírody, vzácné nerosty, zajímavé archeologické nálezy, dochované předměty lidové kultury, cenná výtvarná díla starého umění," vysvětlila ředitelka brodské galerie Hana Nováková.

Dodala, že poklady galerií Vysočiny představí obrazy, kresby, grafiku, ilustrace, sochy a skleněné plastiky z období od 2. poloviny 19. století po současnost a budou prezentovány ve všech výstavních prostorách havlíčkobrodské galerie včetně těch, které jsou vyhrazeny stálé expozici. Výčet autorů je opravdu pestrý – od Oldřicha Blažíčka, Oty Bubeníčka, přes Josefa Václava Myslbeka až po Olbrama Zoubka a další.

„Rozšířena bude o řadu prací ze sbírek havlíčkobrodské galerie vybraných kmenových autorů majících vztah k našemu regionu," doplnila Nováková a vypočítala některé z nich: Milan Košař, Jaroslav Panuška, Jan Exnar, Pavel Sukdolák, Venda Truhlářová, Jan Zrzavý a další. Chybět nebudou komentované prohlídky, dětský koutek a doprovodné programy pro děti.

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod zaplní výstava celé přízemí a patro budovy a část exponátů bude i přímo z jeho depozitářů. „Z vystavených exponátů je možné upozornit například na unikátní soubor minerálů z Muzea Vysočiny Jihlava a Muzea Vysočin Třebíč, výstavu etnografických sbírek z Muzea Vysočiny v Pelhřimově a Muzea Vysočiny Jihlava," vypočítal ředitel muzea Jiří Jedlička. Doplnil, že ze sbírek brodského muzea bude představena zcela nově restaurovaná kniha Postila – sbírka kázání evangelického kazatele Martina Filadelfa Zámrského z roku 1592.

Atraktivní Postila

„Velmi poškozená kniha prošla náročným restaurováním, byla digitalizována a zanedlouho bude zpřístupněna veřejnosti na stránkách www.manuscriptorium.cz.

Postila je dochována pouze v 10 exemplářích z původně vydaných 800 kusů, z nichž jeden je uložen právě v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod. Na význam a velkou cenu knihy upozornil muzejní pracovníky současný evangelický farář z Horní Krupé David Šorm. Kniha je ojedinělá z hlediska dějin evangelické církve na našem území a z hlediska dějin regionálních, neboť se k ní váže velmi zajímavý příběh uchovávání a znovuobjevení," prozradil Jiří Jedlička z Muzea Vysočiny.

Autor: Redakce

9.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení