VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsochatec se objeví ve filmovém dokumentu

Rozsochatec – Malou vesnici Rozsochatec na Vysočině v sobotu 13. dubna navštívili filmaři vedení paní režisérkou Markétou Nešlehovou.

17.4.2013
SDÍLEJ:

Rozsochatec ve filmovém dokumentu.Foto: Archiv Lenky Tyršové

Paní režisérka našla na internetu fotografie z Vynášení zimy v Rozsochatci a zdokumentování této tradice se jí hodí do připravovaného filmového dokumentu o českých tradicích. Zeptala jsem se v pauze mezi natáčením, zda by nám mohla paní Nešlehová přiblížit svůj projekt.

„Jedná se o šestadvacetidílný dokumentární cyklus České tradice, který se divácky přitažlivou a snadno srozumitelnou formou věnuje tomu, co již samotný název vystihuje. V jednotlivých dílech budou přiblíženy české tradice od zahájení adventu, přes celý rok a ukončeny budou svatým Martinem."

Kdy diváci budou moci dokument zhlédnout?
„Plánované uvedení na televizní obrazovky je v první polovině roku 2014. Velikonocům budou věnovány tři díly."

Kdo bude pořadem provázet?
„Průvodcem pořadu je pan Miroslav Táborský – přední český herec, který dokáže zprostředkovat duchovní a historické souvislosti, ale zároveň také vyprávění odlehčit či naopak položit dostatečný důraz na věci podstatné." Na delší rozhovor nezbýval čas.

Tvorba paní režisérky se věnuje převážně dokumentárním pořadům, z části tvoří nezávislé dokumenty věnované například etnickým menšinám jako ROM ID, což je dokument o romských dětech, dále pak sociální problematice u nás i ve světě. Další část tvorby je pro Českou televizi jako ČT – live, Bydlení je hra, Zkus mít vkus a další pořady.

Tradice svázané s Velikonocemi se natáčely na několika místech. V Rozsochatci se natáčela scéna vynášení zimy, na které se převážně podílely místní děti ze základní školy, ale i některé starší, které již místní školu nenavštěvují.  Na precizní zvládnutí ukázky celé tradice děti připravila paní ředitelka Hana Hertlová a paní učitelka Marta Půžová. Též jim pomohly vybrat i vhodné kostýmy spolu s paní Marií Zadinovou. Nejprve filmařský tým zmapoval v obci vhodné lokality k natáčení, které jim pomohly vybrat hospodářka obce paní Dana Šrámková a kronikářka obce Lenka Hyršová.

Několik záběrů na krajinu si natočili z věže místního zámku a pak již pokračovalo natáčení s dětmi v zámeckém parku, nedaleko místní části Jahodov a na louce za obcí, pro zachování historického dojmu bylo nutné minimalizovat moderní rušivé vlivy, jako silniční značky, vlak a podobně.

Po předání létéčka hospodyni a hospodářovi ve stavení paní Stanislavy Cvečkové a pana Miroslava Vacka následovalo posezení žen v domě paní Marie Horáčkové. Zde všechny čekalo velké překvapení, paní Horáčková je sice nejstarší občankou obce, v příštím roce jí bude 90 let, ale do natáčení se aktivně zapojila poutavým vyprávěním a podařilo se jí zahrát celou scénu bez zasahování paní režisérky – v ten okamžik byla hlavní postavou, získala si obdiv všech přítomných. Paní Horáčková byla přirozená a srdečná. Celý filmařský kolektiv se s ní pak velmi upřímně loučil a popřáli jí hodně zdraví a ještě dlouhá léta.

Tím natáčení v Rozsochatci bylo ukončeno, ale následoval ještě přesun do Dolní Krupé, kde byly točeny scény, jak se vychází z místního kostela a následovalo posezení mužů v hostinci. Těchto rolí se ujali též rozsochatečtí občané a tři členky z divadelního spolku Schod z Chotěboře.

Samotný natáčecí den v Rozsochatci byl pro místní velkým zážitkem a přišli se na natáčení podívat v hojném počtu. Jen všechny mrzelo, že nemohl přijet i pan Miroslav Táborský, který měl v tento den závazky na jiném místě.

Lenka Hyršová

Autor: Redakce

17.4.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení