VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

17.8.2017
SDÍLEJ:

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.Foto: Deník/archiv

Na vzniku akce se finanční podporou podílelo město Havlíčkův Brod.

„Je to výborná příležitost, jak se mladí výtvarníci mohou vzdělávat. Někteří jsou tu poprvé, jiní už pošesté. Starší předávají zkušenosti těm mladším a to je na tom to nejlepší,“ uvedl současný organizátor akce Pavel Fiala a dodal: „Chtěli jsme v Havlíčkově Brodě v létě přidat nějakou kulturní akci zaměřenou na výtvarné umění. Je zajímavá nejen pro účastníky setkání, ale i pro občany města. Výtvory totiž zprostředkovávají pohled na město od lidí, kteří v něm nežijí.“

Akce Štáflova paleta je pojmenována po malíři narozeném v Německém Brodě, Otakaru Štáflovi, který své rodné město rád maloval. Slovo „paleta“ souvisí se Štáflovou smrtí. V únoru roku 1945 při bombardování Prahy byl zasažen jeho ateliér, ve kterém zůstala jediná stěna a na ní visela malířská paleta.

Setkání je určeno pro studenty středních a vysokých škol se zaměřením na výtvarné umění. „Věkové rozmezí je tak 14-24 let. Sjíždějí se sem zájemci ze všech koutů České republiky, letos tu byli z Prahy, Třebíče nebo z východních Čech. Výjimkou byl 20. ročník, kdy jsme pozvali i studenty z partnerských měst jako Brixen, Brielle nebo Spišská Nová Ves. Kapacita kurzu je patnáct míst, většinou se akce zúčastní okolo třinácti malířů, protože někteří odřeknou kvůli nemoci,“ podotkl Fiala.

V průběhu týdne účastníci Štáflovy palety poznávají nejen město Havlíčkův Brod, ale také jeho okolí. Letos se mladí studenti podívali na Stvořidla a tři dny trávili na středověkém hradě Lipnice.

Výtvory nadaných malířů byly tento rok vystaveny do 14. srpna v přízemí Staré radnice. Osm obrazů se prodalo.

„Účastníci bývají spokojeni, ukazujeme jim město a okolí, získají spoustu zkušeností. Každý používá techniku jemu blízkou, takže tu pak máme mnoho různých děl. Zajímavé pro studenty je, že můžou vystavovat a prezentovat své výtvory v centru města,“ zhodnotil Pavel Fiala a na závěr poděkoval městu Havlíčkův Brod za sponzoring: „Bez podpory města by nebylo možné Štáflovu paletu pořádat. O tyto kulturní akce, kde nejsou diváci, sponzoři moc zájem nemají.“

Matěj Coufal

Autor: Redakce

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská knihovna Vysočiny.

Filmové nadšence v Brodě láká biograf naživo

Ilustrační foto

Na cyklostezku čeká Chotěboř už léta

Exkluzivní právo těžby: Česku hrozí kvůli firmě Diamo mezinárodní arbitráž

Vysočina - Státní podnik Diamo by měl získat v ČR monopol na těžbu uranu. To navrhuje vládě ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Je to dilema, říká starosta města Polná. Nechme to na právnících, zaznívá z Přibyslavi. Podle právníka ale státu hrozí zcela reálně mezinárodní arbitráž.

Cestující se ve Ždírci dočkali nových čekáren

Ždírec nad Doubravou - Nových autobusových čekáren se dočkali cestující ve Ždírci nad Doubravou u cukrárny DIPP.

Na Masarykově ulici přibude cyklostezka a chodník

Havlíčkův Brod - Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě začaly práce na více než kilometr dlouhé cyklostezce, která povede od zdravotní školy k novému hřbitovu. Součástí cyklostezky bude i nová zeleň a nové veřejné osvětlení. Práce potrvají nejdéle do konce listopadu. Od samého začátku ale stavba budí rozpaky a dohady.

Do poslanecké sněmovny chce silozpytec i farářka. Šanci mají opět lékaři

Vysočina – Přesně za měsíc se lidé budou rozhodovat, koho zakroužkují a vhodí do urny. Po čtyřech letech jsou tu opět volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. A na Vysočině je výběr bohatý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení