VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stamicovy slavnosti zahájí koncert dětí

Havlíčkův Brod – Nadaní dětští muzikanti z umělecké školy J. V. Stamice zahájí v úterý v 17 hodin 13. ročník Stamicových slavností.

8.4.2014
SDÍLEJ:

Stamicovy slavnosti pořádá Stamic Creative Praha, reprezentovaný Josefem Kekulou, členem Stamicova kvarteta. A pomáha-jí mu nadšenci z pěveckého sboru Jasoň.Foto: Deník/archiv

Ano, tradičně a symbolicky je odstartují děti z lidušky, která nese jméno slavného brodského rodáka evropského formátu. Koncert se koná v sále školy v Havlíčkově Brodě.

Slavnosti již několikátým rokem pořádá Stamic Creative Praha, reprezentovaný osobou Josefa Kekuly, člena Stamicova kvarteta. Pomáhají mu nadšenci z pěveckého sboru Jasoň.

Josef Kekula v rozhovoru prozradil, co letos posluchače čeká.

Bylo náročné složit pro letošní ročník program?

Skládání programu každého ročníku je plné plánů a kompromisů, protože jsme limitováni našimi možnostmi a rozpočtem. Nakonec je vždy nejtěžší zvolit řešení, které vychází z reality a často jde částečně proti tomu, co by si člověk přál. Ale to není nic neobvyklého, s tím bojují dnes všichni. Najít to nejlepší v rámci možného – to je asi nejtěžší.

Máte z nějakého bodu programu obzvlášť radost?

Mám radost prakticky z každého dobrého koncertu – jako houslista letos určitě z Josefa Špačka, který vystoupí se svým bratrem. Jeho výrazný úspěch na Mezinárodní soutěži královny Alžběty v Bruselu se nevidí u nás často. V současnosti působí jako koncertní mistr České filharmonie. Určitě mám radost z koncertu varhaníka Pavla Svobody, loňského laureáta soutěže Pražské jaro, který vystoupí v Brodě s brodskou rodačkou, sopranistkou Džulou-Bártovou, a nepochybně ze závěrečného koncertu Collegia 1704 s dirigentem Václavem Luxem, který je dnes nejvýraznější osobností v oblasti interpretace barokní hudby u nás. Jeho umění rezonuje i v řadě velkých evropských hudebních center.

Je letošní ročník Stamicových slavností něčím nový, jiný?

Nevymyká se svým pojetím předchozím létům – i když snad došlo v datu posledního koncertu k souběhu dvou projektů, které mají šanci se šťastně tematicky protnout. Výstava Barocco na Havlíčkobrodsku a barokní koncert Collegia 1704 dávají vzácnou možnost uměleckého zážitku z propojení hudby a výtvarného umění té doby.

V programu letos chybí zahraniční těleso. Proč?

Otázka zahraničních těles na Stamicových slavnostech byla vždy velkou výzvou, ale také velkou starostí. Vždy jsem zastával názor, že Stamic byl a je skladatelem evropského a potažmo světového formátu, který výraznou měrou přispěl k formování hudebních kompozičních a interpretačních principů své doby, a proto bychom festival měli vnímat v tomto kontextu. Na druhou stranu se opět dostáváme k našim možnostem. Zahraniční umělci, kteří v minulých letech přijížděli do Brodu, zpravidla vystupovali na festivalu EuroArt Praha, což dávalo možnost využít určitých synergií ve výdajové oblasti a pozvat umělce do Brodu. Letos jsme se bohužel nesešli v datech konání. Dále jsme letos omezeni rekonstrukcí sálu Staré radnice, odpadly nám tím soubory, či umělci hrající na klavír.

Jak velký je organizační tým a co je při organizaci nejnáročnější?

Na tuto otázku se těžko odpovídá, protože každá činnost má svá úskalí a neradno nic podceňovat. Ale přece asi nejdůležitější je mít dobrý, přívětivý a pracovitý team spolupracovníků. Kromě mne organizaci zajišťují dobrovolníci ze SPS Jasoň, letos máme také domluvené asi dvě externí výpomoci na jednotlivé koncerty.

Další program

Všechny koncerty se konají v klášterním kostele svaté Rodiny a začínají v 18 hodin.

13. dubna – Koncert SPS Jasoň

25. dubna – Stamicovo kvarteto s Karlem Plockem a Vítem Kekulou

2. května – Laureát soutěže Pražské jaro 2013 a varhaník Pavel Svoboda, Iva Kramperová, Lucie Džula Bártová

9. května – Houslista Josef Špaček a violoncellista Petr Špaček

16. května – Kvarteto Apollon: Od klasiky k dnešku

23. května – Collegium 1704

s dirigentem Václavem Luksem

+ nový výstavní projekt Barocco na Havlíčkobrodsku v muzeu a galerii

Kateřina Malá

Autor: Redakce

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení