V květnu roku 2012 patřilo hradní nádvoří nejprve technikům a dělníkům, kteří stavěli kulisy, posléze si ho „zarezervoval" televizní štáb.

„Na nádvořích se natáčely  nejnákladnější a nejnáročnější dekorace celé pohádky. Vzniklo tu dobové podhradí, ale i náměstíčko s tržnicí, obchody, dílny a další prostory. Nechyběl kompars ani živá zvířata," připomněla produkční brněnského studia České televize Darina Levová. Ta dodala, že interiéry pohádky natočil režisér Strach na Pernštejně, venkovský pohádkový děj pak vznikal kromě Lednice a skanzenu Oravská dědina také na Michalově statku v Pohledi. „V Ledči i Pohledi natáčel režisér Jiří Strach vždy po třech dnech. 
V plánu byly  i večerní a noční klapky," pokračovala Levová.

Šťastný smolař se přiřadil k několika dalším pohádkám, které na Vysočině brněnská televize už natáčela. Za všechny připomeňme například pohádku Český Honza, která vznikala i ve skanzenu Veselý Kopec.

Dva dny natáčení prožil v Ledči nad Sázavou i populární český herec, dnes již jednaosmdesátiletý, Josef Somr.

„V Ledči natáčím poprvé v životě, i když soukromě jsem tu již několikrát byl. Je to krásné město, nemohu se na něj vynadívat," řekl v době natáčení Somr. Ten v pohádce hrál obchodníka s rakvemi. „Textu moc nemám, ale jak to už tak v tomto věku bývá, i málo je někdy docela dost," usmál se herec a vyzdvihl práci Jiřího Stracha. „Už jsem s ním natáčel a mám ho rád. Je to pohodový a usměvavý člověk. Na práci s ním  se vždycky těším," podotkl Somr.