VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světlá se znovu oblékne do pestrobarevných krojů

Světlá nad Sázavou – Horácko zpívá a tančí. To je název tradičního folklorního festivalu, který se ve Světlé nad Sázavou koná jednou za dva roky, a to již od roku 1993.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Ve Světlé se představí nejen soubory z Vysočiny, ale také z Moravy, Polska a Srbska. Hlavní festivalová přehlídka je na programu v sobotu. Foto: Deník/archiv

Ten letošní a jubilejní desátý startuje v pátek. Ovšem hlavní festivalový program se uskuteční ve sportovním centru Pěšinky v sobotu od 15 hodin. Více o kulatinách festivalu prozradila jeho zakladatelka a vedoucí místního folklorního souboru Škubánek Eva Pejchalová.

Jak výročí oslavíte?
Oslavíme ho koncertem Hradišťanu s Jiřím Pavlicou v pátek 22. května, který začíná v půl osmé večer. Bude to dárek města Světlá nad Sázavou občanům a účastníkům festivalu. Patří jim za to velké díky. Udělám si tím i sama radost, na vystoupení se opravdu velice těším.

Vzpomenete si na první ročník?
Začali jsme vlastně nultým ročníkem v roce 1993. Pardubické soubory byly ve Světlé na letním soustředění. Po dohodě s nimi se uskutečnil jeden koncert. Tehdy se publiku představilo asi šest folklorních souborů, z toho jeden zahraniční. Historii festivalu dokumentuje výstava ve Sportovním centru v Pěšinkách. V pondělí byla vernisáž vlastně dvou výstav: historie a výtvarné a literární soutěže Babička vyprávěla. Ta byla o zvycích v rodinách dětí. Dětem zahrálo Kočovné divadélko Rózy Blechové i pověst O Režné paní.

Další ročník byl hned za dva roky?
První festival se konal v roce 1996. Jednou byl po třech letech, kvůli oslavám výročí založení města Světlá nad Sázavou. Hlavní rozdíl oproti dnešku je asi v tom, že tehdy se na přípravách podílela jen malá hrstka lidí. Dnes už se o organizaci stará poměrně široký a akční tým lidí složený z vedoucích pracovníků města, základní školy, kulturního zařízení KyTICe, zástupců souboru Škubánek a dalších dobrovolníků. Přístup města je skutečně skvělý. Festival chápou i jako ocenění práce lidí, kteří se folklorním souborům dlouhodobě věnují.

Na co byste upozornila v programu?
Asi na průvod od zámku. Bude to přehlídka krojů nejen z Horácka, ale i ze zahraničí. Lidé postávají, průvod se občas zastaví, tanečníci zatancují, muziky zahrají. Úspěch závisí bohužel na přízni či nepřízni počasí. Podobně je tomu s jarmarkem – trhem lidových řemesel v sobotu na náměstí.

Prozraďte něco o hlavním festivalovém sobotním programu.
Půjde o komponovaný pořad zarámovaný lidovými veselicemi. Představuje lidové zvyky na Horácku, jakými jsou například čarodějnice, stavění májů, válení lnu či lnová zábava. Program sestavil Miloslav Brtník z Jihlavy. Účinkovat budou: horácké soubory Pramínek z Jihlavy, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, Studánka a Kamínek ze Žďáru nad Sázavou, Vysočan z Jihlavy, Trnávka z Pacova a samozřejmě i náš Škubánek. Zahraniční hosté budou ze Srbska, půjde o soubor KUD Kolo. Chybět nebude ani dětský folklorní soubor z Polska – Bystrzacy z Wąwolnice, se kterým domácí Škubánek kamarádí již od roku 2000. Letošní návštěva už bude čtrnáctým setká-ní obou souborů.

A co Pramínky?
To je páteční přehlídkový pořad dětských folklorních souborů, v němž soubory představí své umění nejen divákům, ale i svým kamarádům z jiných souborů. Bude to vlastně takový pořad děti dětem.

Pátek 22. května: Dětský den – v 9 a 10.30 hodin: Vystoupení folklorních souborů pro žáky škol (divadelní sál), 16 až 18 hodin: PRAMÍNKY, přehlídkový pořad dětských folklorních souborů a vystoupení vítězů krajského kola „Zpěváčci 2015" (Sportovní centrum Pěšinky), 19.30 hodin: Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici (divadelní sál), 21 hodin: Posezení u cimbálu se skupinou Jak chceš (městská restaurace).
Sobota 23. května: Hlavní festivalový den – 8 až 12 hodin: jarmark lidových řemesel (před radnicí), 9 až 10.30 hodin: propagační vystoupení folklorních souborů (před radnicí), 10.30 hodin: koncert dechového orchestru ZUŠ Světlá nad Sázavou (před radnicí), 11 hodin: přijetí zástupců sborů a hostů starostou města, 14 hodin: průvod městem (od zámku přes náměstí do Pěšinek), 14.40 až 15 hodin: koncert smíšeného pěveckého souboru Gaudeamus ze Světlé nad Sázavou (SC Pěšinky), 15 hodin: hlavní festivalový pořad Horácko zpívá a tančí (SC Pěšinky).
Doprovodné akce: výtvarná a literární soutěž na téma Babička vyprávěla – lidové zvyky v rodinách dětí, od 18. až do 24. 5.: výstava výtvarných prací ve vestibulu SC Pěšinky (otevřeno pouze v otvírací době SC), 18. až 22. 5.: regionální jídla v jídelníčku školní jídelny, 22. 5.ve 14 hodin: koncert srbského folklorního souboru v Domově pro seniory.

Účinkují: soubory z Horácka – Kalamajka Havlíčkův Brod, Kamínek Žďár nad Sázavou, Pramínek Jihlava, Studánka Žďár nad Sázavou, Šípek Jihlava, Škubánek Světlá nad Sázavou, Trnávka Pacov, Vysočan Jihlava. Zahraniční soubory: Bystrzacy (Polsko), KUD Kolo (Srbsko). Hosté: Dolinečka II. Staré Město.
Hlavní pořadatel: město Švětlá nad Sázavou a Folklorní soubor Škubánek.
Záštitu převzali: Tomáš Zdechovský, poslanec EP. Jaromír Strnad, senátor. Drahoslav Ryba, ředitel HZS ČR. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina.

Hana Tonarová

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení