VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Weidenhofferovi vadila krátkozrakost opozice

Havlíčkův Brod: Před několika dny se v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod uskutečnila slavnostní prezentace deníku Vojtěcha Weidenhoffera z let 1861 až 1899.

25.2.2013
SDÍLEJ:

Autor. Michal Kamp podepisuje výtisk deníku Vojtěcha Weidenhoffera jednomu ze zájemců.Foto: Libor Blažek

Deník byl vydán v redakční podobě pracovníkem muzea Michalem Kampem a za finanční podpory Havlíčkova Brodu.

Jak to vlastně všechno začalo?
Originál deníku Vojtěcha Weidenhoffera se nachází ve sbírkách havlíčkobrodského muzea, takže v momentě, kdy jsem se stal kurátorem této sbírky,samozřejmě jsem po té knize sáhl a překvapilo mě,  jak dobře a jak  vydatně je napsaná. A když jsem řediteli muzea navrhl, jestli by ji nechtěl vydat, tak souhlasil. A od té doby se to vlastně celé rozjelo a na konci loňského roku šla kniha do prodeje.

Jak lze Vojtěcha Weidenhoffera lidem v Brodě představit?
Původní můj plán byl, že  o deníku napíšu pouze odbornou práci, abych představil nejvýznamnější osobnost 19. století, která na vývoj Německého Brodu měla nesmírný vliv. Díky Weidenhofferovi  zde máme spoustu školních budov, máme gymnázium, a byl to on, kdo  se zasloužil, že zde přes 19. století přežilo. Díky němu zde máme i spojení se světem – díky železnici. Byl i významným propagátorem škrobárenství v regionu, a to ještě před érou Amylonu. Právě Weidenhoffer zjistil, že tady u nás je pro toto odvětví výborná lokalita. Jeho mlýn se nacházel v Okrouhlických Dvořácích, mimochodem dneska už jsou z něj téměř ruiny, a jeho syn, který následně po něm zdědil živnost, zde působil jako významná osoba v oblasti městské plynárny. Ta se nacházela v místě bývalých jatek.

Dá se říct, jaký byl Weidenhoffer člověk?
Nutno říci, že Weidenhoffer byl na poměry Brodu velmi vzdělanou osobou. Byl hodně začleněn do zemské politiky, často jezdil do Prahy a Vídně. Navštěvoval české země, věděl, co se tady děje a oproti jiným místním a lokálním politikům měl přehled. Často si také v deníku postěžoval, že jeho místní opozice je krátkozraká, že je problematické se s ní domluvit na něčem, co je důležité. Ale samozřejmě ani on nebyl neomylný, takže mnohé jeho názory by z dnešního pohledu nebyly akceptovatelné.

Je možné najít v deníku nějakou tu perličku?
Určitě ano. Když ho člověk čte, tak prochází čtyřiceti lety historie Německého Brodu, což je samo o sobě velká perlička. Díky němu víme, jak to tady chodilo, jak se lidé znali, jak se vzájemně respektovali, jak se vzájemně i brali, protože mnohdy byli příbuznými opravdu jen přes pár kolen. Velká perlička pro mě osobně je popsaný vývoj roku 1866, kdy městem procházela pruská armáda v počtu několika set tisíc vojáků a Weidenhoffer  to na několika stránkách, a to opět velmi vydatně popisuje. Jak se o vojáky museli postarat a jaká v tu dobu tady panovala mezi obyvatelstvem atmosféra.

Libor Blažek

Autor: Redakce

25.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení