VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GLOSA: Kosa z Mexika padla na kámen doktora. Českého...

S napětím jsme čekali, až se ukáže v celé své síle. Sledovali jsme statistiky, webové stránky, zesilovali rádio a občas okřikli i děti, aby nehlučely, když se o ní hovořilo v televizi.

13.1.2010
SDÍLEJ:

Jaromír KulhánekFoto: DENÍK/archiv

Pomalu jsme si kroužkovali státy na mapě, kde už udeřila, a kreslili šipky jejího příštího směřování. Soucítili jsme s těmi, které postihla, litovali jsme ty, které usmrtila. Propadali jsme rouškovému a posléze i vakcinačnímu šílenství, posuzovali spravedlnost seznamů, které tady u nás v české kotlině hlásaly, kdo bude zachráněn jako první.

A teď? S mírnou nadsázkou by se dalo říct, že nastalo ticho po pěšině, byť se už zase tu a tam hovoří o druhé vlně očkování policistů, hasičů a dalších pro stát a společnost nepostradatelných profesí. Jako by už nebyla a my nad ní lehce ohrnujeme nos. Dokonce už ani nesledujeme, nemáme-li sami po těle nějaké její příznaky. Ano, řeč je o mexické chřipce a já si v tuto chvíli dovedu představit, jak se nad těmito řádky asi tváříte.

A nikterak se nad tím nepohoršuji. Ba naopak. Rozumím vám, přestože jsou u nás určitě i teď stovky, ne-li tisíce lidí, kteří s mexickou chřipkou marodí a perou se s ní.

Humbuk splaskl a já mohu napsat, že padla kosa na kámen. Nebo lépe řečeno, že ta mexická potvora dopadla na české doktory. Ne, že by na ně drápkem svého viru dotírala, ale v okamžiku, kdy rozhodně prohlásili, že se jí bránit, a to očkováním, nebudou, ztratila veškerou sílu. Tedy tu virtuální, mediální a jakousi pseudospolečenskou, dost možná i politickou, kterou měla a kterou jí poskytovali rozličná lobby, a ruku na srdce, také my, novináři. Podceňovat české praktické doktory se prostě nevyplácí. Věříme jim, a když něco náš pan doktor řekne, tak to platí. Tedy většinou.

Jednou jsem pročítal studii, která se tímto pozoruhodným českým fenoménem zabývala. Podle ní má naše bezmezné vzhlížení ke graduovaným (medicínsky zejména) lidem svůj počátek v době pobělohorské. Tehdy museli od nás před běsnícími katolíky utíkat protestantské šlechtické elity, vědci a učenci. Následkem toho prý nastalo v Čechách jakési elitní vakuum. A toto intelektuální prázdno postupem času zaplnili, no ano, tušíte správně, také naši doktoři.

Přiznejte si například, kolikrát jste při volbách na kandidátních listinách zaškrtli jméno a příjmení ověnčené titulem doktor medicíny? Já se přiznávám. Udělal jsem to mnohokrát a vždycky s vírou, že dávám svůj hlas lidem vzdělaným a moudrým, kteří si budou většinou se vším vědět rady. A jak to vypadá, věděli si rady i teď. V době mexické chřipky. Přesto ve mně hlodá nejistota: nepřeháníme to někdy s tou naší absolutní důvěrou v naše pány doktory?

Autor: Jaromír Kulhánek

13.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Policie. Ilustrační foto.

Policisté dopadli zloděje traktoru

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Dolní ulice v Havlíčkově Brodě prošla opravou

Havlíčkův Brod - S dopravním omezením se museli dočasně smířit řidiči v centru Havlíčkova Brodu.

Děti se s prázdninovými kursy rozloučily tvorbou z FIMO hmoty

Havlíčkův Brod – Tématem posledního výtvarného kursu pro děti, pořádaného brodskou galerií byly hrátky s FIMO hmotou.

Právě se narodili. Podívejte se

Havlíčkobrodsko - Na Havlíčkobrodsku se narodila další miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení