VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOMENTÁŘ: Půvab načasování naši kantoři ještě neobjevili

Nechci být špatným prorokem, ale obávám se, že si kantoři ani dnešní hodinovou stávkou, bez ohledu na to, kolik škol se k ní nakonec připojí, nic nevyvzdorují.

7.12.2011 1
SDÍLEJ:

Foto:

Jsem dalek toho pasovat se do role experta na protestní akce, přesto si myslím, že školští odboroví předáci opět stávku (kolikátou již ?) špatně načasovali, byť vládní kabinet projednává novou platovou tabulku pro pedagogické pracovníky právě dnes, a může se tak zdát, že termín 7. prosince je více než vhodný.

Učitelé ale nejsou doktoři, nebo zaměstnanci Českých drah, kteří k použití „síly“ mohou přistoupit prakticky kdykoliv. Z logiky věci totiž vyplývá, že učitelský stav (zřejmě s výjimkou toho vysokoškolského) může své požadavky, a ty já v žádném případě nezpochybňuji, skutečně tvrdě a cílevědomě vymáhat pouze čtyřikrát v roce. A to na přelomu srpna a září, koncem ledna, na jaře a pak ještě koncem června.

Ptáte se, proč? Odpovím. Po prázdninách se kantoři mohou dohodnout, že nezahájí školní rok. Koncem ledna se mohou domluvit, že nevydají pololetní vysvědčení. Na jaře zase mohou bojkotovat přijímací zkoušky a o něco později i maturity. Koncem června nemusejí pro změnu vydat vysvědčení závěrečná. A připusťme (alespoň na chvilku), že všechny tyto vyjmenované eventuality by jakémukoliv vládnímu kabinetu či ministrovi školství řádně zamotaly hlavu.

Samotné načasování ale není samozřejmě jedinou podmínkou úspěšného protestu. Dalším důležitým předpokladem je kromě vytrvalosti (stávka ne hodinu, ale třeba týden, nebo dva!) i stará dobrá a osvědčená jednota. A tady narážíme na další bolavé místo školských protestních akcí. Umí někdo odpovědět na otázku, jak sladit požadavky učitelů základních škol s požadavky profesorů středoškolských a vysokoškolských? Popřípadě jak sladit požadavky pedagogických a nepedagogických pracovníků? Myslím si, že v tuto chvíli u nás nikdo takový není.

A tak mohu směle konstatovat, že roztříštěnost je další Achillovou patou, kterou naši školští odborářští bossové neberou dlouhodobě v potaz. Suma sumárum: Dnešní hodinové stávce učitelů se Nečasův kabinet jen zasměje. Možná i ústy některého z ministrů vzkáže, že si kantoři berou žáky a jejich rodiče jako rukojmí. A tohoto slova se kantoři (přiznejme si, že jde v mnoha případech o citlivé a jemné duše), stále bojí jako čert kříže. A přitom by už nemuseli. Viďte, páni doktoři!

Autor: Jaromír Kulhánek

7.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení