VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostane Brod z prodeje velkého sálu čtyři a čtvrt milionu korun?

Havlíčkův Brod – Není nad to, když o jakékoliv problematice hovoří lidé, kteří o věci mají dostatek informací a znají fakta.

30.1.2012
SDÍLEJ:

Jiří ČáslavskýFoto: DENÍK/Nela Kyselová

To mluvím jenom o besedování, má-li však ne zcela informovaná osoba hlasovat v zastoupení občanů o dost občansky citlivé a finančně náročné transakci, tak to je již na pováženou.

Jednatel společnosti Kulturní dům Ostrov již též vstoupil do let, a tak se rozhodl stihnout svůj poslední majstrštych: rozdvojit kulturní dům na dva spolu nesouvisející objekty a jeden z nich prodat, načež by z části utržených peněz zmodernizoval ten, který si ponechá. Tedy ten s divadlem – kinem, neboť objekt s velkým sálem oficiálně nabídl městu k odkupu, a to za 16 milionů. Starosta neprodleně svolal mimořádné zasedání zastupitelstva. Jednatel však ještě před datem jednání zastupitelstva nabídku pro město překvapivě stáhl a nebylo tudíž o čem rozhodovat. Na jednání zastupitelstva jednatel, ač byl pozván starostou města, nepřišel, a to s vysvětlením, že o všem rozhodne valná hromada společnosti, která se koná právě dnes.

Na jednání valné hromady je přítomen i náš delegát za město. Je jedním z osmi zástupců majitelů společnosti. Zvolili jsme místostarostu Kuželku, který se již dobře rok o poskytování kultury pro město, zprostředkovaně přes Kulturní dům Ostrov (KD), zajímá. Nejspíše ho čeká hrozná role. Město, ač je 21 % vlastníkem společnosti, je vlastníkem minoritním a s ohledem na složení valné hromady nemůže ovlivnit vůbec nic. Většinoví vlastníci KD zcela ovládají. A tak to je již 20 let!

Právě někdy na začátku devadesátých let byl tento chuchvalec majetkových nejasností stvořen. Z ředitele Stejskala se stal jednatel založené společnosti s ručením omezeným. V těch letech byl i zastupitelem a tehdejší „město“ bylo s „Ostrovem“ jedno tělo i duše. Sokolové několikrát restituovali svoji Sokolovnu (kino OKO) a ta zase připadávala městu. Takto se to opravdu střídalo, snad po týdnech. Když byl nárok na straně města, tak město používalo KD jako exekutorskou firmu na vybavení kina OKO – polepili v kině OKO svými „DKP“ všechno, od židlí po lampičku. Řekne někdo, že to není pravda?

Město by mělo objednat audit

Jsem moc rád, že jsme na zasedání zastupitelstva nerozhodovali, zda má město část KD koupit. Netroufám si tipnout, jak by hlasování dopadlo. Za sebe jsem věděl, že budu proti. Nesouhlasím s dělením KD. A co hlavně: přeji si, aby byl konečně rozkryt chuchvalec majetkových nejasností. Aby se město dobralo faktů, samo by mělo objednat na společnost KD, kde je spoluvlastníkem kompletní audit. Účetní i vnitřní.

Mám otázky, moc důležité: Jaký je vztah mezi společnostmi Kulturní dům Ostrov a Kulturní dům Ostrov s.r.o. ? Je to samojediná firma? V čím vlastnictví jsou pozemky zastavěné a pozemky přilehlé? Společností používané, například parkoviště? Nevisí na majetku pohledávky nebo dluhy? Šeptá se, že existuje velká vnitřní zadluženost.

A teď ještě pár faktů pro čtenáře. Město Havlíčkův Brod je jedním ze tří vlastníků společnosti Kulturní dům Ostrov. Vlastníme 21 %, to je 7,5 milionu korun hodnoty společnosti. Každý rok město poskytuje společnosti dotaci 1,2 až 1,5 miliónu korun na uchování provozu divadla a kina. Tato dotace nezvyšuje kapitálový podíl města ve společnosti. Každoroční dotační suma pokrývá veškerou roční spotřebu energií pro celý KD. Vycházím z materiálu KD, ne starších než tři roky, který byl poskytnut zastupitelstvu. Tehdy tyto energie byly součtem za 950 tisíc. Že je paráda v tomto rámci podnikat?

Jednatel má zřejmě další zájemce o koupi velkého sálu. S tím v této chvíli nic nezmůžeme, ale musí si uvědomit, že jestliže po spoluvlastníkovi požadoval cenu 16 milionu, tak cizímu kupci musí určit cenu přes 20 milionů. Městu totiž vznikne nárok na částku odpovídající jeho 21 % podílu z prodávaného majetku, to je 4 253 000 korun. Těch městu určených 16 milionů bylo totiž za 79 % odhadnuté hodnoty velkého sálu. Z těchto čísel máme právo vycházet. Doufám, že není politická matematika jiná.

Jiří Čáslavský
autor je členem havlíčkobrodského zastupitelstva

30.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení