Považte, v šestatřiceti letech. Ve věku, kdy ve váze do 96 kg jeho nejen vrstevníci, ale i o generaci mladší soupeři už odešli do zápasnického důchodu. „Soupeři mi ani nechtěli věřit, kolik mi je. Ptali se, jestli jsem už opravdu tak starý. Už není moc takových magorů, jako jsem já,“ směje se úspěšný reprezentant.

Navíc musel překonat v duelu o bronz s Bělorusem Dzeiničenkem zranění žeber, které si přivodil v utkání s pozdějším vítězem Chuštovem. „Hnul jsem si se žebry a jen jsem si je zachladil sprejem, aby nebyla tak citlivá. Nejsem příznivec nějakých obstřiků. Naštěstí mě zranění moc nelimitovalo.“

Bronz, z evropských šampionátů už třetí, přiřadil do medailové sbírky vedle ostatních cenných kovů. „Medaile? Beru ji jako každou jinou. Samozřejmě je to velký úspěch, ale není ničím výjimečná ve srovnání s ostatními. Ty by přebila pouze olympijská, nebo světový či evropský titul,“ tvrdí Švec.

Problém je Chuštov

Právě ony dva milníky v jeho bohaté a úspěšné kariéře chybí. Havlíčkobrodský zápasník však dobře ví, že to nebude lehký úkol, byť splnit aspoň jeden. Do Londýna scházejí ještě tři roky a jemu už bude v té době devětatřicet, za zlatem ve světě nebo v Evropě stojí ruská překážka jménem Aslanbek Chuštov.

Švece zdolal v semifinále v Pekingu a i teď ve Vilniusu. „Porazil mě zase ve dvou periodách, ale byly to rozdílné duely. V Pekingu byl od ostatních odskočený, ale tady tak dominantní nebyl. I když všechno vyhrál,“ všiml si zkušený Čech.

O pokračování v sezoně má jasno. „Teď se musím dát zdravotně do pořádku. Ještě ani nevím, co s žebry mám, jestli je tam nějaké prasklina, nebo jsou jen pohmožděná. Potom si kvalitně a dobře odpočinu a zahájím přípravu na zářijové mistrovství světa,“ říká Švec a se smíchem dodává: „Hlavně se ale těším na dobré jídlo. Před Vilniusem jsem totiž musel shodit deset kilo.“

Kdo je Marek Švec
Datum narození: 17. února 1973.
Místo: Havlíčkův Brod.
Sport: zápas řecko-římský
Výška: 185 cm.
Hmotnostní kategorie: do 96 kg.
Klubová příslušnost: PSK Olymp Praha.
Trenér: Ervín Varga (od 1996).
Úspěchy: MS 1998 (Gävle) a MS 2006 (Kuang-čou) - stříbro, MS 2007 (Baku) - bronz, ME 2004 (Haparanda), ME 2006 (Moskva) a ME 2009 (Vilnius) - bronz, MS 2001 (Patras) - 5. místo; ME 2005 (Varna) - 5., MS 2002 (Moskva) - 7., ME 1996 (Budapešť) - 7. (do 90 kg), MS 1999 (Atény) - 8., ME 1997 (Kouvola) - 8., MS 2005 (Budapešť) - 10., vítěz akademického MS 2000 (Tokio). Účast na LOH: 2008 (Peking) - 5. místo, 1996 (Atlanta) - 8. místo, 2000 (Sydney) - 18.

Protivníci očima Marka Švece

ARMAN GEGHAMJAN
(Arménie, 1. kolo)
Párkrát jsem ho viděl zápasit, ale utkal jsem se s ním poprvé až teď ve Vilniusu. A musím říct, že to byl velmi nepříjemný soupeř, protože zápasí v opačném gardu. Je to asi jako hrát v tenise proti levákovi.

DIAGORE TIMONCINI
(Itálie, čtvrtfinále)
Diagoreho znám hodně dobře. Ne že by to pro mě byl lehký soupeř a nedělal mi žádné problémy, ale proti němu se mi daří. Je to prostě můj oblíbený protivník.

ASLANBEK CHUŠTOV
(Rusko, semifinále)
Určitě momentálně nejvýraznější osobnost mé hmotnostní kategorie. Vyhrál olympiádu i mistrovství Evropy. Sice jsem s ním prohrál zase v obou periodách, ale už nebyl tak dominantní jako na olympiádě v Pekingu. Jeho kladivo je však pořád velký strašák.

CIMAFEJ DZEINIČENKO
(Bělorusko, o 3. místo)
Tohle byl nejvyrovnanější duel, který jsem ve Vilniusu šel. Oba jsme těsně vyhráli po jedné periodě. Naštěstí jsem to v té rozhodující zvládl, i přes zranění žeber, které jsem si způsobil v semifinále proti Chuštovovi.