Běžkyně Lada Nováková po zranění už zase září

Havlíčkův Brod – Havlíčkobrodská atletka Lada Nováková se od konce března trápila se zraněním kolen.

4.9.2013

Návrat na bednu. Brodská atletka se po zdravotních potížích vrátila na běžeckou dráhu, kde vybojovala dvě zlaté medaile a vylepšila svůj osobní rekord.Foto: Archiv Lady Novákové

I však přesto běžela kros ve Střelských Hošticích, aby se mohla i letos nominovat na mistrovství Evropy,  které se tento rok uskuteční v Chorvatsku. V ženách obsadila šesté místo a ve svojí kategorii doběhla první.

Lada Nováková navštěvovala brodskou rehabilitaci a byla v péči pražské  fyzioterapeutky.

„Byl to dlouhý proces a já ztrácela naději na opětovné závodění. Sport je moje všechno, a proto jsem do toho obětovala veškeré možné prostředky," říká Nováková. Trénovat naplno začala na začátku prázdnin.

Brodská závodnice v srpnu absolvovala soustředění v Krkonoších a poté v Ústí nad Orlicí, aby se připravila na mistrovství republiky v její kategorii. Letošním rokem přešla z kategorie juniorek do žen do 22 let.

Svůj první těžký závod si Lada zaběhla v minulém týdnu v Pardubicích. Jednalo se o sedmý mítink pro 2. kolo extraligy, kde běžela tři kilometry. Za deštivého počasí startovalo celkem 7 závodnic.

Mezi jasnou favoritku patřila Petra Kubešová, která závodí za Univerzitní sportovní klub Praha. Ale i přesto jí Lada dokázala předběhnout, a to ve svém osobním rekordu 9:55,85. Byl to jediný čas pod 10min. Na druhém místě skončila její běžecká kolegyně z Pardubic, Marta Fenclová. „Byl to závod, na který se mi moc nechtělo, bála jsem se po tak dlouhé době opět startovat po boku svých soupeřek.

Rekord díky výměně znamení

Navíc byla zima, pršelo a my jako vždy přijeli později, takže jsem o to byla víc ve stresu. Ale jak se nakonec ukázalo, možná se pozdní příjezd vyplatil. Ze svého osobáku jsem byla nadšená a věděla jsem, že už jsem opět ve formě," dodala. Svoji formu ovšem Lada předvedla na víkendovém Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let v Ústí nad Orlicí, kde stravovala po oba dva dny.

V sobotu se pustila do tratě na 5km. Už podle startovek bylo jasné, že bude favoritkou tohoto závodu, a proto jak se domluvila se svojí trenérkou, šlo se pouze na čas. Na startu se objevilo jen osm soupeřek, což je ale o 3 více než loni. Lada hned po výstřelu šla do vedení a udávala si svoje tempo. Asi po 5 kolech měla náskok 120m od druhé běžkyně.

„S trenérkou jsme byly domluveny na čas 17:30, což by byl osobní rekord o 17 sekund. Ovšem, já byla ve stresu a v hlavě si prohodila domluvené znamení, podle kterého jsem se měla řídit na toto tempo. Proto jsem nemohla uvěřit svým očím, když jsem viděla na posledních 100m tabuli s časem," smála se mladá běžkyně.

Musela políbit tartan

Lada si vytvořila osobní rekord v čase 17:11,70 a tím i vylepšila brodské tabulky. Ovšem tím její sobotní titul nekončí.

V neděli i přes únavu nohou nastoupila na střední trati, což byla patnáctistovka. Tato trať byla plně zastoupena 16 závodnicemi. Mezi největší favoritku patřila Michaela Drápková, která se pro tuto trať rozhodla na základě svého zdravotního problému s kotníkem. Michaela Drápková je totiž výborná stýplařka, jak nám Lada Nováková prozradila.

„Míši jsem se opravdu bála, je výborná a já ji nikdy v životě nepředběhla. Vždycky byla o něco lepší než já," prozradila.

Na trati byly i další dobré soupeřky, jako Moira Stewartová nebo i Tereza Korvasová,které umí 1500 metrů pod 4:40. O proti sobotnímu vedru bylo chladněji což brodské závodnici vyhovovalo.

Po startu musela Lada bohužel své soupeřky obíhat, protože ji zavřely. To jí ale netrvalo dlouho a už se řadila v čele, kde se držela kolo a půl. Do posledních dvou kol se vydala ze zbytku sil a doběhla si pro své druhé zlato v dalším osobním rekordu za 4:36,06.

Na druhém místě skončila Michaela Drápková za 4:40,05 a třetí Moira Stewartová za 4:40,59.

„Byl to úžasný závod, ani vlastně nevím, z kterého startu mám větší radost. Po pravdě na druhé zlato jsem si ani trochu nevěřila, ale řekla jsem si, že o nic už nejde, a tak do toho dám všechny síly,  a to se vyplatilo, i když na konci už trochu síly chyběly. Jsem moc ráda, že tam se mnou byla moje rodina a přítel, kteří mě vždycky dokážou povzbudit. Dokonce jsem se i vsadila,že pokud v neděli vyhraji, políbím tartan," svěřila se šťástná Nováková.

4.9.2013 VSTUP DO DISKUSE

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Posledním týmem krajského přeboru, který neztratil ani bod, je Chotěboř (v modrém).

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Souboj ambiciózních týmů vyzněl pro Pohled

Vysočina – První výhry ve fotbalové I. B třídy se dočkali fotbalisté Pohledu, kteří dvěma góly Drlíka a jedné Klementa porazili Lučici 3:1. Na bodový zisk stále čeká nováček soutěže ze Starého Ranska. Ten tentokrát doma nestačil na Herálec. Na toto kolo v dobrém nebudou vzpomínat ve Ždírci, když jejich rezerva inkasovala potupnou „desítku“ v Antonínově Dole.