VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ráda bych se zúčastnila ME

Světlá nad Sázavou – Bývalá hráčka světelského oddílu stolního tenisu Iva Vondrová letos získala všechny licence pro rozhodčí, ale také tu nejvyšší, která umožňuje českým rozhodčím usednout ke stolu na mezinárodních turnajích.

22.9.2016
SDÍLEJ:

Nejrychlejší a nejmladší rozhodčí se stala bývalá světelská stolní tenistka Iva Vondrová (na snímku), která už může pískat mezinárodní zápasy. Foto: Martin Karel

Vondrová od letošního září bude muset skloubit studium a rozhodcovské povinnosti.

Získala jste všechny tři licence A,B i C. Jaký význam tyto písmenka mají ve stolním tenise?
Každé písmenko označuje jednu licenci. Rozhodčí mají pak rozdílná práva, ale i povinnosti. Dříve na sebe tyto licence navazovaly, přičemž C byla licence nejnižší, nejvyšší domácí pak byla licence A. Licenci C nyní potřebuje ten, kdo chce být rozhodčím u stolu během ligových soutěží (tzn. otáčet čísla na počítadle). Rozhodčí s licencí B může být vrchním rozhodčím v dlouhodobých soutěžích (krajské soutěže, ligy, extraliga) – je zodpovědný za zápis, popř. uděluje karty apod. Rozhodčí s licencí A může být rozhodčím u stolu na mistrovských soutěžích. A k licencím mezinárodním – rozhodčí s licencí NU může vykonávat činnost rozhodčího u stolu na mezinárodním turnaji, který se koná na našem území.

Existují ještě nějaké další druhy licencí? Ať na domácí scéně nebo na mezinárodní?
Ano, existují. Pro domácí soutěže je to licence K, která se uplatňuje v rámci kraje a týká se krajských soutěží. Dále jsou zde licence mezinárodní, např. NR je podobná licence jako NU, ale pro zahraniční mezinárodní turnaje. A pak zde máme licenci M, což je téměř nejvyšší mezinárodní licence. Pro její získání je nutná minimálně dvouletá praxe s licencí NU.

Vy jste momentálně nejmladší rozhodčí v České republice s licencí NU. Máte tušení, kolik takových rozhodčích s platnou licencí NU momentálně u nás celkově je?
Podle šéfa rozhodčích, Tomáše Malíka, jsem pravděpodobně nejrychlejší rozhodčí. A… Aha… Asi i nejmladší (úsměv). Tipovala bych něco kolem 50 (pozn. autora – dle Registru STIS je to 61 rozhodčích).

Jak jste si užila atmosféru svého prvního mezinárodního turnaje série World Tour v Olomouci? Komu jste pískala svůj první mezinárodní zápas?
Turnaj jsem si užila moc. Měla jsem před ním pouze chabou zkušenost. Pískala jsem dvakrát na MČR mladších a starších žáků, ale atmosféra mezinárodního turnaje je úplně jiná. Musím ale všem organizátorům a českým i zahraničním rozhodčím moc poděkovat za vřelé přivítání a přijetí do řad rozhodčích, se vším mi pomohli a poradili. Jak se říká, začátky jsou krušné, ale žádný učený z nebe nespadl… První zápas jsem pískala dívkám v kategorii do 21. Hrály proti sobě Indka Batra, na kterou jsem v průběhu turnaje ještě několikrát narazila, a Diaz z Porto Rica. A naopak můj poslední zápas bylo semifinále chlapců do 21 let. Na centrálním dvorci jsem spolu s Klárkou Vaculovičovou pískala budoucího vítěze kategorie do 21 let i hlavní kategorie, Japonce Muramatsu.

Kde budete jako rozhodčí v nadcházející sezóně působit?
Pro nadcházející sezónu jsem podepsala hostování s pražským klubem SF SKK El Niňo Praha. Vlastně už jsem pro ně dva zápasy odpískala.

Jak jste se cítila při své premiéře na El Niňu?
Zpočátku nervózně. Znala jsem extraligu jako divačka, ale přijít jako rozhodčí je úplně něco jiného. Ráda bych ale poděkovala šéfovi klubu, panu Zbyňku Špačkovi, a dalším funkcionářům, Josefu Plachému ml. a Petru Kauckému, za podporu a pomoc. Druhý zápas jsem už ale brala automaticky, člověk si zvykne.

Máte nějaké vzory na poli rozhodčích ve stolním tenisu?
Ano, své idoly máme i my, rozhodčí. Já bych chtěla zmínit např. Petra Bohumského, jednoho z nejrespektovanějších světových rozhodčích, dále třeba Romana Kleckera, Klárku Vaculovičovou, Tomáše Malíka, Jaroslavu Tenglovou či Pavla Kafku, se kterým se znám dlouhá léta z Vysočiny.

Ale vraťme se na začátek. Začínala jste se stolním tenisem ve světelském oddíle před šesti lety. Jak Vás vůbec napadl stolní tenis a proč jste ukončila svojí hráčskou kariéru?
Stolní tenis jsem začala hrát na základní škole. Po otevření multifunkčního centra ve Světlé nad Sázavou jsem začala hrát závodně a to pravděpodobně hlavně díky Tobě. Po několika letech ale přišly zdravotní komplikace a následně i operace kotníku a já byla na velice striktní radu ortopedů nucena přestat na nějakou dobu úplně sportovat.

Co Vás vedlo k záměru stát se rozhodčí, potažmo rozhodčí s mezinárodní licencí?
Poté, co jsem se nemohla sportu věnovat aktivně a poté, co mi atmosféra stolního tenisu a lidé kolem začali chybět, jsem rozmýšlela další kroky. Rozhodčí? Trenér? Ty jsi mne na myšlenku rozhodčího navedl a nasměroval mne správným směrem. Rozhodčí už jsem a s tím trenérem… Kdo ví (smích).

Jaké máte plány do budoucna? Kam byste to chtěla mezi rozhodčími dotáhnout?
Tak jako má snad každý sportovec sen zúčastnit se olympijských her, i pro rozhodčí je to podle mého názoru meta číslo jedna. Budu ale trošku skromnější, byla bych ráda, kdybych se mohla zúčastnit například ME, což je více reálné. Doufejme.

Nastupujete do prvního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. Jak plánujete souběh povinností školních a rozhodcovských?
Ano, přesně tak. 19. září nastupuji na VŠE na obor aplikovaná informatika. Pevně věřím, že se mi podaří zdárně studia a stolní tenis skloubit. Zároveň bych tímto chtěla poděkovat za podporu rodiny, hlavně mamky a prarodičů, kteří se mnou a mými aktivitami mají svatou trpělivost.

Máte za tu krátkou dobu, co se mezi rozhodčími pohybujete, nějakou perličku, kterou byste nám mohla prozradit?
Nevím, zda je to vyloženě perlička, ale pro mě je to zajímavé. V Olomouci jsem pískala čtyřhru, do které proti polské dvojici nastoupil český pár: Tomáš Tregler, se kterým se známe dlouhá léta z jeho působení na Vysočině, a Ondřej Bajger, se kterým se nyní pro změnu znám z pozice rozhodčí na El Niňu.

Martin Karel

Autor: Petr Veselka

22.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení