VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pád sklárny ve Světlé: Jednají odbory, management holdingu i radnice

Světlá nad Sázavou - Město střísetletou sklářskou tradicí se pomalu vyrovnává se včerejším kolapsem sklářského gigantu.

30.9.2008
SDÍLEJ:

Podnik Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou ( na snímku vlevo) končí! Situace byla velmi emotivní, lidé nevěděli, co s nimi bude. Mnohým z nich se v očích objevily slzy. Podobné pocity zažíval i Bohuslav Dědič, který pracoval ve sklárnách 35 let (vpravo).Foto: DENÍK/Libor Plíhal a VLP/David Tesař

Ráno i dopoledne vycházeli z brány společnosti Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou jednotlivci, dvojice, občas i skupinky zaměstnanců. Někdo nesl tašku nebo dvě, jiný krabici. Obsah byl ve všech případech stejný: lidé vyklízeli své skříňky a věci si odnášeli domů.

V Praze i ve Světlé probíhala další jednání. Odbory svolaly na desátou hodinu dopoledne do Domu odborových svazů tiskovou konferenci, brífink s výkonným ředitelem Bohemia Crystalex Trading Vlastimilem Bažantem a ředitelem restrukturalizací PwC Petrem Smutným běží právě v tuto chvíli v pražském PricewatershouseCoopers.

Starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová jednala se zástupci sklárny, teplárenské společnosti Tedom, regulačního úřadu a Východočeské plynárenské společnosti o zajištění dodávek tepla. „Myslím, že se dohodneme a Světlá bude i nadále odebírat teplo z kotelny sklárny. Převezme ji teplárenská společnost Tedom,“ řekla Arnotová.

Vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) se dohodlo s konsorciem věřitelských bank na pokračování výroby v konkurences­chopných provozech sklářské skupiny.

Výroba bude pokračovat v Crystalexu Nový Bor a Sklárnách Kavalier.

Vedení společnosti BCT již požádalo v rámci insolvenčního řízení soud o vyhlášení moratoria v obou těchto firmách a mateřské Bohemia Crystalex Trading a.s. To zajistí pokračování dodávek energií, surovin a dalších klíčových služeb důležitých pro kontinuální pokračování výroby a standardní činnosti. Zmíněné společnosti dohromady zaměstnávají 3260 lidí z celkových více než pěti tisíc pracovních míst ve skupině BCT.

Ve Sklárnách Bohemia Poděbrady a Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou (dohromady 1760 zaměstnanců) byla a je postupně výroba omezována (naposledy včera další dvě vany ve Světlé). Tavící pece a další zařízení byla a jsou utlumována tak, aby na nich nevznikly nevratné škody a bylo na nich možné opětovně zahájit provoz. Soud také v současnosti projednává jejich návrh na zahájení insolvenčního řízení. Situace obou firem včetně zaměstnanosti tak bude řešena až v rámci rozhodnutí insolvenčního správce.

Základní informace o moratoriu:
Moratorium je speciální část Insolvenčního zákona. Jeho vyhlášení umožňuje chránit společnost před zastavením dodávek energií a surovin a umožňuje pokračování výroby.
O vyhlášení Moratoria může požádat společnost, s níž je zahájeno insolvenční řízení, a to do sedmi dnů. Soud o něm rozhoduje do druhého dne. Moratorium lze vyhlásit až na dobu 3 měsíců. Návrh na moratorium musí odsouhlasit nadpoloviční většina věřitelů podle výše pohledávek.
Po dobu trvání moratoria může podnik přednostně platit pohledávky související se zachováním jeho chodu. Po dobu moratoria nelze vyhlásit úpadek.

Autor: Jaromír Kulhánek

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení