VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Ve slévárně jsou spokojeni, v obnovu sklárny už nevěří

Kutná Hora - Do provozu slévárny kutnohorské společnosti ČKD přišli ze Světlé nad Sázavou jako první. Otec a syn Prchalové Vladimír a Jaroslav a s nimi i jejich zeť, respektive švagr Milan Benda. Všichni někdejší zaměstnanci zkrachovalé sklárny Sklo Bohemia.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Vladimír Prchal (na snímku) přesvědčil svého syna Jaroslava i zetě Milana, že najít práci v krizí zmítaném regionu Světelska je teď nemožné. „Jsme rádi, že práci v ČKD máme,“ říká. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

V Kutné Hoře pracují v úseku údržby od 20. října. Každý pracovní den tam dojíždějí vlastním autem z Nové Vsi u Leštiny. Vstávají ve čtyři hodiny ráno. Ale to jim prý nevadí. Po třetí hodině odpolední už jsou zase doma.

Vladimír a Jaroslav prožili ve sklárně osm let. Otec tam pracoval jako provozní zámečník, syn na postu kmenaře a později i jako vedoucí směny. Milan Benda strávil ve světelské sklárně tři profesní roky. Stejně jako Jaroslav Prchal dělal kmenaře.

V ČKD se parta rychle rozkoukala

„Když bylo jasné, že sklárna padne, sháněli jsme práci všude možně. Oslovili jsme, i osobně navštívili, několik firem, vyplnili stohy žádostí a předali kontakty. A tím to vždycky skončilo. Nikdo se dál už neozval,“ vzpomíná na zářijové a říjnové dny Vladimír Prchal. „Nabídku ČKD jsme poprvé zaznamenali na burze práce, která se konala v domě kultury ve Světlé. Na nic jsme nečekali a rozjeli jsme se tam. Byli jsme překvapeni, jak nás v Kutné Hoře přijali, jak s námi jednali.“

V současné době pracuje v ČKD dvaatřicet někdejších zaměstnanců sklárny ve Světlé. Někteří každý den dojíždějí, jiní jsou přes týden na ubytovně, ostatní využívají firemní autobus, který jezdí do Světlé.

„Oba Prchalové, kteří u nás pracují jako provozní zámečníci, i Milan Benda, coby zaměstnanec jeřábové údržby, se ve slévárně zorientovali velice rychle,“ říká vedoucí oddělení personálního rozvoje ČKD Kutná Hora Ivo Zelený. Podotýká, že to rozhodně nebylo lehké, neboť provozy sklárny a slévárny se v mnohém odlišují.

Jedovatý suřík vystřídal prach

Jeho slova potvrzuje i přímý nadřízený trojice zaměstnanců ze Světlé Vladimír Chromý. „Úsek údržby je skutečně potřeboval. Jsem s jejich prací spokojený. Jsou šikovní a rychle se učí. Nároky, které na ně klademe, splňují,“ chválí je a dodává, že parta už má za sebou úvodní školení, zejména pak bezpečnosti práce. Teď se zaškolují v jednotlivých dílnách slévárny.

„V porovnání se sklárnou je tady více prachu a kouře,“ říká otevřeně Vladimír Prchal. „Ale co. Ve sklárně byl zase jedovatý suřík. Každý provoz má to své.“

Na otázku, jak jsou na tom finančně, odpověděl, že hodinová mzda v ČKD odpovídá hodinové mzdě, kterou měli ve sklárně. „Firma nám přispívá na benzin, využít bychom mohli i příspěvek na stravování,“ přidává se k rozhovoru Jaroslav.

Kolektiv kutnohorské údržby ČKD je přijal vlídně. „Chlapi si s námi hned začali tykat,“ usměje se Milan Benda. „Jsou vstřícní, a když něco nevíme nebo neumíme, pomohou nám.“

V provozech ČKD pracují i cizinci. Slováci, Ukrajinci, Srbové, Poláci, Uzbeci i Vietnamci. „Někdy je problém se s nimi domluvit, přestože tady funguje tlumočník. Chce to čas, než nám vysvětlí, co mají za problém, co jim nejde, co nefunguje a tak. Ale vždycky se s nimi nakonec nějak dohodneme,“ popisuje každodenní pracovní starosti Benda.

Smlouva na dobu neurčitou

Vladimír a Jaroslav Prchalové i Milan Benda získají v ČKD Kutná Hora, po skončení zkušební doby, pracovní smlouvu hned na dobu neurčitou. „Mohou si u nás postupem času rozšířit i kvalifikaci,“ konstatuje šéf údržby Vladimír Chromý. „Všichni musejí absolvovat vazačské zkoušky, a pokud budou chtít, mohou se připravit i na zkoušky jeřábnické, popřípadě si udělat svářečský průkaz. Vše samozřejmě na náklady firmy,“ vysvětluje Chromý.

Chtějí pracovat

„Na těch třech je jednoznačně vidět, že prostě chtějí pracovat,“ pokračuje personalista Ivo Zelený. Připomene, že někteří zaměstnanci sklárny v ČKD nastoupili a pak po několika dnech přestali do práce jezdit.

„Přesto chceme i další lidi ze Světlé oslovit. Od ledna začne mezi Světlou nad Sázavou a Kutnou Horou jezdit pravidelná autobusová linka, kterou zafinancuje kraj Vysočina a město Světlá nad Sázavou. K dispozici bude i nadále náš firemní autobus,“ připomíná Zelený s tím, že ČKD by zaměstnalo ještě dvacítku lidí. „Proto kolem pátého ledna uskutečníme ve Světlé další náborovou akci.“

Oba Prchalovi, stejně jako Milan Benda jsou rozhodnuti v ČKD Kutná Hora zůstat. „Jsme na začátku, víme, že ta práce tady není lehká, ale jsme rádi, že ji vůbec máme,“ podotýká Prchal starší.

V obnovu výroby skla ve Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou otec a syn Prchalové příliš nevěří.

Situaci sledují v médiích a netají se tím, že týmu světelského podnikatele Jiřího Hudery, který chce provoz sklárny obnovit, nevěří. „Už se angažoval v jihlavských sklárnách a víme, jak to s nimi dopadlo,“ uzavírá Prchal starší.

Autor: Jaromír Kulhánek

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení