Pokud tak učiní, bude Vivarii z uvedené sumy odečtena částka patnácti milionů korun, kterou složila jako jistinu, a poté si bude moci nabytý majetek převzít.

Lubor Červa v rozhovoru pro Český rozhlasu Region uvedl, že chce ve Světlé nad Sázavou zahájit strojovou výrobu sodno-draselného užitkového skla a k odbytu využít potenciál světového trhu.

Červa: sklárnu jsem kupoval pro sebe

„Po složení peněz a uzavření smlouvy nás teď čeká inventura a expedice starých zásob hotových výrobků,“ řekl mimo jiné Regionu Lubor Červa. Dodal, že nejprve bude potřebovat zaměstnance do leštírny a expedice. „První vanu bychom chtěli uvést do provozu v horizontu tří měsíců,“ konstatoval Červa.

Připustil, že s výrobou skla nemá žádné zkušenosti. „Spolupracuji proto s odborníky, a to i ze Světlé. Sklárnu jsem kupoval pro sebe a ze svých prostředků. Moje kontakty s pány Květem a Součkem, o kterých se hovoří, jsou čiré spekulace,“ zdůraznil Červa.

Někdejší výkonný ředitel společnosti Sklo Bohemia Martin Fait, který v České televizi vystoupil jako předkladatel projektu, na jehož základě Vivaria zvítězila, uvedl, že práci ve sklárně by mohlo v první fázi najít až sto osmdesát lidí.

Město Světlá nad Sázavou je v současné době sužováno téměř jedenadvacetiprocentní nezaměstnaností. „Jde o poslední údaj k datu 31. května,“ řekla Jitka Navrátilová z havlíčkobrodského úřadu práce a dodala, že celý mikroregion Světelska vykazuje míru nezaměstnanosti ve výši 18,69 %.

„Pokud bychom vycházeli z faktu, že nová společnost zaměstná ve sklárně zhruba dvě stě lidí, klesla by aktuální míra nezaměstnanosti ve Světlé nad Sázavou o tři až čtyři procentní body,“ odhadl její kolega, šéf světelské pobočky úřadu práce Josef Adam.