Stížnost na průběh a výsledek výběrového řízení, které uvedený podnik přiřklo firmě Vivaria Lubora Červy, podal ve čtvrtek. „Adresáty jsou věřitelský výbor a Městský soud v Praze,“ řekl Hudera. Dodal, že stížnost obsahuje také upozornění na procedurální pochybení. „Věřitelský výbor totiž rozhodl o vítězi až den po lhůtě, kterou si před tím sám stanovil,“ konstatoval Hudera. Podle něj by soud kupní smlouvu posvětit neměl.

Do hry vstoupil i Aland Europe

Insolvenční správkyni a společně s ní i Městský soud v Praze na nezákonnost průběhu výběrového řízení upozornil i další neúspěšný zájemce o sklárnu ve Světlé, majitel společnosti Aland Europe Pavel Louda. „Nejde o stížnost, ale o písemně podané upozornění,“ řekl Deníku Louda.
K podpisu kupní smlouvy mezi nabyvatelem sklárny ve Světlé nad Sázavou, společností Vivaria Lubora Červy, a insolvenční správkyní Helenou Horovou, zatím nedošlo.

Červa: Podepíšu až jako poslední

„Počítal jsem s tím, že k podpisu dojde 25. června, ale nestalo se tak. Lhůta ale vyčerpána není. Stále běží a skončí až koncem příštího týdne,“ vysvětlil Červa a sdělil, že jeho společnost je připravena požadovanou sumu, kterou za sklářský podnik nabídla, složit. „Kupní smlouvu jsem viděl, stejně tak i moji právníci. Podepíšu ji ale až jako poslední, až ji podepíše insolvenční správkyně a odsouhlasí Městský soud v Praze,“ upozornil Červa. Argument Hudery o procedurální chybě ho nepřekvapil. „Vím, že o tom Jiří Hudera mluvil. Podle mě ale pravdu nemá,“ reagoval Červa.

Radnice ve Světlé nad Sázavou sleduje vývoj kauzy velmi pozorně. Obává se ale časové prodlevy, která může v důsledku odstartovaného sporu vzniknout. „Lidem je jedno, kdo sklárnu získá. Chtějí pracovat. Připomínám, že ve Světlé dosahuje míra nezaměstnanosti jedenadvaceti procent a zaměstnanci sklárny, kteří pobírali podporu v nezaměstnanosti, jsou teď odkázáni pouze na sociální dávky,“ upozornila starostka města Lenka Arnotová.

Soudci s poslanci nesouhlasí

Zpolitizování výsledků výběrového řízení a apel poslanců v čele s Cyrilem Svobodou na vládu odmítli shodně předseda Soudcovské unie ČR Tomáš Mottl i bývalý prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Informovala o tom agentura Mediafax.

Mottl netuší, čeho tím chtějí poslanci dosáhnout. „Vláda může výběrové řízení sledovat. Do rozhodování ale zasáhnout nemůže. Ať je politická reprezentace vedena jakýmkoliv bohulibým zájmem,“ uvedl Mottl.

Jaromír Jirsa označil kroky sněmovny ze nestandardní. „Nechápu, z čeho poslanci vyvozují kompetenci zasahovat. Pouze ministerstvo spravedlnosti může sledovat, zda nedochází k průtahům v soudním řízení,“ citovala agentura Mediafax soudce Jirsu.