VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize: Ždírec výrazně snižuje lesní těžbu

Ždírec nad Doubravou - Až o 800 kubíků dřeva méně vytěží letos ve svém lese město Ždírec nad Doubravou.

3.7.2009
SDÍLEJ:

Bohumír Nikl tvrdí, že město se zatím v lese nesetkalo s krádeží dřeva. „Takovým případům se snažíme předejít,“ říká Nikl.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Důvodem je hospodářská krize a nízká výkupní cena na trhu se dřevem. „Ocitáme se ve stejné situaci jako za krize ve třicátých letech,“ řekl Bohumír Nikl, vedoucí Služeb města Ždírec.

Město Ždírec vlastní celkem 105 hektarů lesa, hlavním odběratelem dřevní kulatiny je místní pila Stora Enso. „Letos jsme měli vytěžit podle plánu 1805 kubíků, ale nakonec to bude jen tisícovka. Situace na trhu se dřevem je špatná, výkupní ceny nízké, čekáme, až stoupnou na přijatelnou úroveň,“ konstatoval Nikl.

Pod cenou

V současné době nabízejí podle Nikla odběratelé za kubík kvalitního dřeva asi 1350 korun, přitom ale cena odpovídající nákladům by měla být zhruba 1700 korun za kubík.

Město Ždírec nad Doubravou vynakládá na údržbu svého lesního porostu asi 590 tisíc korun ročně. Převážnou část lesa tvoří jehličnany.
Na vykácených plochách provádí správa pravidelné zalesňování.

Letos například lesní dělníci vysadili stromky na ploše 0,43 hektarů, z devadesáti procent šlo o smrky. Faktickou správu lesa provádí ždírecké služby města. Odborné práce se zadávají specializované firmě.

Nedat zlodějům příležitost

Oč méně kvalitního dřeva na prodej se ve ždíreckém lese vytěží, o to větší zájem je o dřevo palivové. „Nabídka nestačí pokrývat zájem odběratelů. Mohli bychom už sepisovat sáhodlouhý pořadník. Snažíme se ale vyhovět hlavně těm stálým zájemcům, nové musíme, bohužel, odmítnout,“ zkonstatoval Nikl.
Prudký vzestup zájmu o palivové dříví je podle jeho názoru způsoben zvyšující se cenou plynu a přechodem mnoha domácností na jiný druh paliva. V neposlední řadě i skutečností, že ždírecká pila přestala palivové dřevo prodávat a místo toho se pustila do štěpkování.

Zatím však ždírecká správa nezaznamenala v lese žádné případy krádeží. „Vycházíme z faktu, že zlodějům se zbytečně nemá dávat příležitost. Proto jakmile provedeme v lese těžbu, snažíme se, aby pořezané dřevo dlouho na místě nezůstalo,“ vysvětlil Nikl.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení