Důvodem je hospodářská krize a nízká výkupní cena na trhu se dřevem. „Ocitáme se ve stejné situaci jako za krize ve třicátých letech,“ řekl Bohumír Nikl, vedoucí Služeb města Ždírec.

Město Ždírec vlastní celkem 105 hektarů lesa, hlavním odběratelem dřevní kulatiny je místní pila Stora Enso. „Letos jsme měli vytěžit podle plánu 1805 kubíků, ale nakonec to bude jen tisícovka. Situace na trhu se dřevem je špatná, výkupní ceny nízké, čekáme, až stoupnou na přijatelnou úroveň,“ konstatoval Nikl.

Pod cenou

V současné době nabízejí podle Nikla odběratelé za kubík kvalitního dřeva asi 1350 korun, přitom ale cena odpovídající nákladům by měla být zhruba 1700 korun za kubík.

Město Ždírec nad Doubravou vynakládá na údržbu svého lesního porostu asi 590 tisíc korun ročně. Převážnou část lesa tvoří jehličnany.
Na vykácených plochách provádí správa pravidelné zalesňování.

Letos například lesní dělníci vysadili stromky na ploše 0,43 hektarů, z devadesáti procent šlo o smrky. Faktickou správu lesa provádí ždírecké služby města. Odborné práce se zadávají specializované firmě.

Nedat zlodějům příležitost

Oč méně kvalitního dřeva na prodej se ve ždíreckém lese vytěží, o to větší zájem je o dřevo palivové. „Nabídka nestačí pokrývat zájem odběratelů. Mohli bychom už sepisovat sáhodlouhý pořadník. Snažíme se ale vyhovět hlavně těm stálým zájemcům, nové musíme, bohužel, odmítnout,“ zkonstatoval Nikl.
Prudký vzestup zájmu o palivové dříví je podle jeho názoru způsoben zvyšující se cenou plynu a přechodem mnoha domácností na jiný druh paliva. V neposlední řadě i skutečností, že ždírecká pila přestala palivové dřevo prodávat a místo toho se pustila do štěpkování.

Zatím však ždírecká správa nezaznamenala v lese žádné případy krádeží. „Vycházíme z faktu, že zlodějům se zbytečně nemá dávat příležitost. Proto jakmile provedeme v lese těžbu, snažíme se, aby pořezané dřevo dlouho na místě nezůstalo,“ vysvětlil Nikl.