VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Světlé nad Sázavou míří dvacet milionů korun

Světlá nad Sázavou – Ekonomové sice na symboliku mnoho nedají, ovšem v případě Světlé nad Sázavou se dá konstatovat, že osudové kyvadlo se už zase zhouplo tím správným směrem.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Letité úsilí Světelských získalo konečné obrysy. Vláda uvolní peníze, za které samospráva ve Světlé nad Sázavou odkoupí deset a půl hektarů pozemků v sousedství sklárny, kde vznikne průmyslová zóna. Foto: Grafika: MěÚ Světlá nad Sázavou

Do města sužovaného hospodářskou krizí a téměř patnáctiprocentní nezaměstnaností totiž došla dobrá zpráva.


Vláda Jana Fischera zařadila Světlou nad Sázavou do Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury financovaného z prostředků zvláštního účtu privatizace po zrušeném Fondu národního majetku a rozhodla, že světelská samospráva získá dotaci ve výši dvaceti milionů korun na projekt průmyslové zóny.

„Jde o účelovou dotaci na vykoupení deseti a půl hektaru pozemků v sousedství sklárny od privátního vlastníka. Režim této dotace, kterou nám prostřednictvím CzechInvestu poskytne ministerstvo průmyslu a obchodu, počítá s naší finanční spoluúčastí. A to ve výši šesti milionů korun. A ty už máme v rozpočtu připravené,“ uvedla starostka města Lenka Arnotová a dodala, že o výstavbu průmyslové zóny usiluje Světlá od poloviny devadesátých let.

„Od té doby bylo vytipováno několik vhodných lokalit. Bohužel žádná z nich nebyla ve vlastnictví města. V roce 2008 jsme ale po sérii obtížných jednání dospěli k podpisu smlouvy s právním zástupcem rodiny Morawetzových, která nám uvedených deset a půl hektaru odprodá,“ poznamenal místostarosta města Jan Tourek a podotkl, že významnou roli sehraje i v budoucnu CzechInvest.

Komplikace po pádu koaliční vlády

Ten pozemky budoucí průmyslové zóny ve Světlé nad Sázavou nabídne k využití tuzemským, ale i zahraničním investorům. Na otázku, jestli rodina Morawetzových nezmění na poslední chvíli názor, odpověděl, že ne. „Naopak. Jejich zájem o odprodej uvedených pozemků je trvalý a neměnný,“ konstatoval Tourek.

Starostka města Lenka Arnotová připomněla, že za podpory tehdejšího hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila jednala počátkem listopadu 2008 s někdejšími ministry vlády, a to s Nečasem a Kalouskem o eliminaci tíživé situace, která ve městě nastala, po pádu společnosti Sklo Bohemia.

„Žádala jsem je o pomoc a nastínila jim situaci, v jaké se Světlá nad Sázavou ocitla. Sdělila jsem jim, že mezi priority města patří výstavba průmyslové zóny. Dohodli jsme se, že prostřednictvím CzechInvestu podáme příslušnou žádost. Bohužel pád Topolánkovy vlády naše tehdejší úsilí pozastavil. Přesto jsme v práci s místostarostou Tourkem a dalšími kolegy pokračovali a výsledkem je lednové rozhodnutí Fischerovy vlády, kterým byla naše průmyslová zóna zařazena mezi strategické zóny České republiky,“ řekla Arnotová.

Novelu insolvenčního zákona, na základě které byly bývalým zaměstnancům sklárny vyplaceny dlužné mzdy, příchod Lubora Červy, který už ve Světlé obnovil výrobu skla, vyřešení zásobování obyvatelstva teplem rozjezdem nové teplárny Na Bradle a teď i čerstvý impuls z vlády považuje Arnotová za jasné signály stabilizace poměrů ve Světlé nad Sázavou. „Přesto se nemohu smířit s tím, že závazky odpovědných lidí na sebe přebírá stát a prostředky, které na zmírnění ekonomických dopadů jejich nezodpovědného jednání, tak platíme my všichni z vlastní kapsy,“ uzavřela Arnotová.

Autor: Jaromír Kulhánek

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení