VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrá zpráva: cena vody se letos nezmění

Havlíčkův Brod – Představenstvo havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace rozhodlo nezvyšovat pro letošní rok ceny vodného a stočného.

26.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Deníku to potvrdili předseda představenstva Pavel Policar i ředitel společnosti Jan Kadlec.

Jaký je rozsah činnosti vaší akciové společnosti?
Jan Kadlec: Jedná se o stabilizovanou vodohospodářskou společnost smíšeného typu, kdy majetek sama vlastní a také provozuje. Ve svých činnostech, představují je dodávky pitné vody a čištění odpadních vod, se snaží orientovat na zákazníka a maximální zkvalitnění služeb a držet politiku sociálně únosné míry cen. Vodou zásobuje téměř 68 tisíc obyvatel. To představuje šestnáct tisíc odběrných míst, převážně na Havlíčkobrodsku. Dále dodává vodu na Pelhřimovsko, Čáslavsko a do Hlinska.

Co se v roce 2009 podařilo?
Jan Kadlec: Společnost hospodařila s provozním ziskem více než 12 milionů korun. Zisk dosáhla ve složitém období, kdy společnosti klesly příjmy z jejích hlavních činností. Tedy vodného, stočného i prodeje vody ostatním provozovatelům. Výpadek tržeb byl částečně nahrazen tržbami z ostatních činností, jako jsou montáže přípojek, čištění kanalizací a rozbory vody. Na investice, včetně příspěvků do rozvojového fondu bylo vynaloženo více než 43 milionů korun.

Jen pro zajímavost, kolik jste v loňském roce prodali vody?
Jan Kadlec: Společnost prodala 3 263 tisíc kubíků pitné vody a vyčistila 3 407 tisíc kubíků vody odpadní. Dosáhli jsme i nízkých ztrát vody, které v činily 503,14 kubíků na jeden kilometr m vodovodní sítě. Vyjádřeno procenty to je 12,24. Řadí nás to mezi společnosti s nejnižšími ztrátami v republice.
Pavel Policar: V rámci firemní strategie chceme použít vytvořený zisk do investic a obnovy vodohospodářského majetku, a pokud to schválí valná hromada, pak v menší míře i na výplatu dividend našim akcionářům.

A návrhy pro letošní rok?
Pavel Policar: Především zajištění kvalitní a nepřetržité služby v dodávkách pitné vody a čištění odpadních vod, zachování sociálně únosné cenové politiky, a další zefektivnění již úsporného provozování sítí. Na investice je schváleno více než šedesát milionů.

Ceny vodného a stočného. Dojde ke změně?
Jan Kadlec: Představenstvo po ekonomickém rozboru našich hospodářských výsledků v roce 2009 rozhodlo nezvyšovat vlastní kalkulovaný základ ceny a do cen tak promítnout pouze nutný růst DPH o jeden procentní bod podle nové úpravy příslušného zákona. Cena od 1. ledna 2010 činí 59,69 korun včetně DPH za metr kubický vody. Z z toho vodné činí 33 korun za kubík včetně DPH a stočné 26,69 korun za kubík, opět s DPH. Společnost uplatňuje jednotné ceny pro všechny odběratele.
Pavel Policar: Pro společnost to znamená naplnit vysoce úsporný rozpočet na rok 2010 tak, aby byla schopna svým hospodařením pokrýt všechny nákladové položky. I při zachování cen hlavních komodit plánujeme tržby ve výši 217 mil. korun.

Proč vůbec dochází k růstu ceny vody, respektive vodného a stočného ?
Pavel Policar: Zvyšování je nutné posuzovat ze dvou rovin. Na jedné straně neustále rostou ceny nákladových položek. Například ceny chemikálií, pohonných hmot, surové vody. Jde ale také o náklady spojené s úplatou za vypouštění odpadních vod a likvidaci odpadů. Ve hře jsou také náklady na investice, opravy a rozvoj infrastruktury. V druhé rovině jde o pokles spotřeby vody, kdy fixní náklady ale zůstávají.

Snížit je nelze?
Pavel Policar: Tvoří na celkových nákladech vodárenských společností významný podíl, který nelze ani při poklesu výroby a spotřeby vody výrazně snížit. Jsou to především odpisy majetku, úplaty státu, energie. Je třeba si uvědomit, že odběratel platí za službu dosažitelnou 24 hodin denně, 365 dnů v roce, bez ohledu na to, zda dochází k odběru vody či jejímu vypouštění.

Jaký je důvod odlišné výše vodného a stočného u jednotlivých vodohospodářských společností?
Jan Kadlec: Rozhodující jsou rozdílné místní podmínky. Závisí na kvalitě a ceně nakupované surové vody pro výrobu vody pitné, na druhu podzemní, morfologii terénu, která přímo ovlivňuje energetickou náročnost na čerpání vody, délka přivaděčů pitné vody a podobně.

Může si vaše společnost libovolně diktovat ceny vody, když je největším dodavatelem na okrese?
Jan Kadlec: V žádném případě. Celková cena pitné vody sestává z vodného a stočného. Vodné a stočné patří mezi věcně usměrňované ceny, které se řídí cenovým věstníkem Ministerstva financí ČR. Věcně usměrňovaná cena je cena, do které výrobce může zakalkulovat jen oprávněné náklady a přiměřenou míru zisku. Zda podmínky regulace dodržuje, kontrolují finanční úřady.

Ceny vody v okolí
VAS Jihlava 65,72 Kč/m3
VAS Žďár n. S. 68,00 Kč/m3
VAS Třebíč 67,58 Kč/m3
VAK Hradec 67,77 Kč/m3
VAK Pardubice 66,40 Kč/m3
VODOS Kolín 62,22 Kč/m3

Jaroslav Švanda

26.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení