Ten totiž před několika dny koupil sklárnu Květná ve Strání u Uherského Brodu.

Uskutečněnou investicí ve výši několika desítek milionů korun tento sklářský provoz se sto šedesáti zaměstnanci zachránil před krachem a kromě toho zajistil další práci pro skláře svého mateřského podniku ve Světlé nad Sázavou. A nejen to. Zaměstná v něm dalších sto dvacet lidí, a to v návaznosti na stavbu nové, v pořadí již čtvrté tavicí pece.

Nábor už před několika dny začal. Deníku to potvrdil ředitel společnosti Crystalite Bohemia, Martin Fait.

„Sklárna v Květné byla pro nás zajímavá hned z několika hledisek. Produkuje ručně vyráběné foukané sklo, které ve Světlé nevyrábíme a jeho výroba nebyla obnovena a ani se neplánuje. Dále je provoz v Květné vhodný pro výrobu malých sérií a hlavně využívá hned několik osvědčených technologií, které jsou svým způsobem unikátní a již možná v Evropě poslední. A v neposlední řadě je schopna produkovat moderní desénové sklo vysoké kvality, jak pro butiky, tak pro prestižní obchodní domy“, vysvětlil Fait.

Export do ciziny

A právě strojně dekorované nápojové sklo ze Světlé, v objemu tří a půl milionů kusů ročně, plánuje firma odekorovat, a rozšířit tím svou nabídku i stávající produkci. „Sklenice vyrobené ve Světlé budeme k dekorování vozit do Květné k dalšímu zpracování. Finální výrobky půjdou pod obchodní známkou Crystalite Bohemia, část si ponechá původní známku Květná, z pětadevadesáti procent na export. Dekorované sklo do Ruska, Egypta, Iráku, Iránu, Sýrie, Japonska a dalších zemí, ručně vyráběné foukané sklo pak do západní Evropy,“ uvedl Fait.

Crystalite Bohemia využije v Květné tamní stávající technologické zařízení, profesionalitu lidí a celkové know how, která je svým způsobem ojedinělá. „Jistá modernizace ale bude nutná, počítáme tam s investicí ve výši pěti až sedmi milionů korun,“ doplnil Fait.

Už v dubnu letošního roku spustí sklárna ve Světlé nad Sázavou čtvrtou tavicí pec a další dvě automatické linky. Potřebovat je bude hlavně pro výrobu polotovarů, které budou, jak bylo výše uvedeno, zčásti dokončovat i skláři a odborníci v Květné.

Díky zprovoznění čtvrté pece vzroste ve Světlé kapacita výroby surového skla ze současných osmapadesáti na osmdesát tun zpracovaného skla denně. Objem čtvrté tavicí pece, jejíž výstavba byla nákladem cca. šestatřiceti milionů korun už zahájena, dosáhne denní výkon 22 tun skla.

„To ale není všechno. Uvažujeme, a to s ohledem na stabilizaci firmy, stejně jako na stále rostoucí zájem o naše sklo ve světě, o výstavbě v pořadí páté tavicí pece a zprovoznění další linky v roce 2012. V tom případě bychom nabídli práci dalším sto třiceti až sto padesáti lidem ze Světlé a nejbližšího okolí. Ale to je opravdu předběžná úvaha. Vše bude opravdu záležet na celkové situaci a poptávce,“ zdůraznil Fait.

Stamilionové zakázky

Crystalite Bohemia se současnými čtyřmi stovkami zaměstnanců, třemi tavicími pecemi a pěti linkami vyrábí automaticky tvarované nápojové sklo, lisované nápojové sklo, drobný dárkový sortiment i velké domácké sklo, a to až do hmotnosti šesti kilogramů. To vše v objemu několika desítek milionů kusů ročně. „Současná situace je taková, že máme nasmlouvané zakázky na několik měsíců dopředu v objemu až tři sta padesáti milionů korun,“ uzavřel ředitel Martin Fait.

Společnost Crystalite Bohemia se od doby svého vzniku, od léta 2009, stala významným zaměstnavatelem nejen regionu Světelska, ale celého Havlíčkobrodska.

„Každé pracovní místo, které tato společnost v našem městě vytvoří, samozřejmě vítáme,“ uvedla místostarostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. A v této souvislosti dodala, že nezaměstnanost ve Světlé a okolí se v současné době pohybuje kolem dvanácti procent.