VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropské peníze zvyšují odbornost zaměstnanců

Vysočina – V konkurenčním prostředí vítězí ti lepší, vzdělanější, lépe připravení.

4.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Otázka firemního vzdělávání je proto pro řadu společností existenční záležitostí. Když ale dojde na škrty v rozpočtech, obvykle se to dotýká právě vzdělávání. Se zvyšováním kvalifikace zaměstnanců mohou pomoci evropské prostředky, z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost bylo vyčleněno 15 miliard korun.

„Když firmám v rozpočtu schází prostředky na vzdělávání zaměstnanců, není to ještě důvod tuto formu zvyšování kvalifikace rušit. Jsou tu totiž možnosti, které nabízejí prostředky z Evropského sociálního fondu," říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
V současné době jsou již všechny prostředky přiděleny 2 294 projektům. Na základě žádostí o platbu pak MPSV autorizovalo již téměř 10 miliard korun nákladů těchto projektů. Důraz na firemní vzdělávání bude klást i Operační program Zaměstnanost, který je aktuálně schvalován Evropskou komisí.

Zkušenosti s projekty financovanými z Evropského sociálního fondu zaměřenými na vzdělávání zaměstnanců mají například v ostravské firmě TexColor. Zaměřuje se na výrobu a prodej materiálů pro povrchovou úpravu staveb.

V rámci vzdělávacího projektu se zaměstnanci učí rozpoznat používané materiály, zkouší jejich vlastnosti a použití v praxi. Vedení firmy si slibuje, že bude díky vyšší odbornosti zaměstnanců posilovat svou pozici na trhu, což zpětně pomůže udržet pracovní místa.
Celý projekt realizují s využitím evropských prostředků Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost za pomoci interních lektorů. „Naši lidé přednášejí na vysokých školách i odborné veřejnosti na konferencích. Jsou velice profesionální a zároveň dobře znají prostředí a potřeby firmy," pochvaluje si manažerka projektu Petra Stříbrná. Firma si vytvořila vlastní školicí program a výukové materiály.

Peníze roli nehrají

Problém některých školení obvykle bývá v nízké motivaci zaměstnanců. To se však tohoto projektu netýká.

„Účast našich lidí na školení se na jejich finančním hodnocení nijak neprojevuje. Motivace je někde jinde. Vědí, že vyšší odbornost je důležitá pro zachování pracovního místa a také to, že co se naučí, už jim nikdo nevezme," konstatuje Petra Stříbrná. Podle ní vysoký zájem o školení podporuje i to, že ve firmě mají pružnou pracovní dobu.

Příklad z praxe jen potvrzuje, že když se dobře hledá, je možné prostředky na firemní vzdělávání najít. Investice do vzdělání zaměstnanců se firmám jednoznačně vyplácí.

Více informací o projektech Evropského sociálního fondu najdete na www.vetsisance.cz a www.esfcr.cz.

Petr Habáň, tiskový mluvčí MPSV

Autor: Redakce

4.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení